Od doby, kdy se projekt encyklopedie Encarta společnosti Microsoft poprvé ohlásil verzí 98, nepřestává se ucházet o naši pozornost každoročními novými vydáními. Nejinak je tomu i v letošním roce.
Partnery projektu společnosti Microsoft jsou deník The Times a Discovery Channel, jejichž materiály tu také najdete. Jmenovaný trojlístek se může pochlubit tím, že pro vás na čtyřech cédéčkách (případně na jednom DVD) připravil přes 130 000 článků a hesel, 24 000 fotografií a ilustrací, 260 videosekvencí a animací a na 3 100 zvukových a hudebních záznamů – a řadu dalších příspěvků k obsahu encyklopedie.
Pokud se angličtinu Encarty rozhodnete pojmout jako výhodu či výzvu, přivítá vás po instalaci domodra laděné rozhraní, připomínající webové stránky. Ať už jsou grafická lákadla jakákoli, možnosti, jak přistupovat k obsahu encyklopedie, máte v podstatě dvě. Buď využijete přímo nabídky vyhledávání připravené v levé liště, nebo se necháte inspirovat nabídkou v horní vodorovné liště, vycházející z typů obsahu a vašich případných potřeb.
Jak se vám hledá?
Jde-li vám o rychlé vyhledání žádané informace, při použití pokročilého vyhledávání můžete nastavit filtr podle druhu prezentace obsahu, kde kromě výše jmenovaných základních obsahových forem máte možnost vybírat i ze statistik, historických map, grafů a tabulek, interaktivních hříček, literárních příruček, citátů, poznámek a odkazů k textům, 2D a 3D virtuálních výletů a panoramatických pohledů, a kromě toho i podle obsahové oblasti (umění a literatura, přírodní vědy a technika atd.).
Nabídková pestrost je jednou z hlavních předností Encarty. Aby si uživatel dokázal zvolit odpovídající metody prezentace informací, tvůrci encyklopedie pro něj tyto různorodé možnosti sdružili do nabídky několika center: textového, mapového, multimediálního, studijního, statistického, výletního, internetového a herního, doplněných navíc systémem časových os pro orientaci v materiálech týkajících se historie. Tady pak lze vybírat z konkrétních nástrojů.
To, co hledáte, tady zcela jistě najdete. Příjemné je, že ke každému vyhledanému heslu se vám zobrazí seznam dalších obsahových položek, ve kterých se toto heslo vyskytuje, takže téma, které vás zajímá, si můžete přirozeně a nenásilně rozšiřovat.
Internetové rozšíření encyklopedie vám poskytne jednak další odkazy na zvláště hodnotné zdroje informací na síti, jednak možnost průběžného stahování aktualizací.
Myší po interaktivní mapě
Samostatnou zmínku zaslouží dynamický atlas světa. Vedle prostorové navigace, otáčení mapou a krokového zvětšování a zmenšování měřítka od 50 000 až do 150 km v zobrazovacím okně jsou tu samozřejmostí například indikátor zeměpisných souřadnic a aktuálního místního času, měření vzdáleností mezi libovolnými body nebo umisťování kót s vlastním textem. Musím říct, že například fakt, že na mapě České republiky najdete vesnice do 5 000 obyvatel, jejichž názvy mají správnou diakritiku, ve mně vzbudil důvěru. Dynamický atlas a celá encyklopedie přímo lákají k plánování cestovatelského projektu. Jen u 2D a 3D interaktivních výletů se připravte na to, že vzhledem k počtu a značně nahodilému výběru jsou spíše ukázkami a také ovládáním vás patrně zklamou.
Hurá do studovny světa
Je sympatické, že kromě informací Encarta poskytuje i prostředí k práci s nimi v podobě modulu Research Organizer. Ten vám umožní ukládání informací přímo z encyklopedie i z internetu, třídění a zpracovávání do vlastních prezentací, třeba včetně vytváření grafů různých typů, které zvládne i začátečník. Možnost využívání anglického výkladového slovníku a thesauru (a dvojjazyčného anglicko-francouzského slovníku) jen potvrzuje, že Encarta je příjemným prostředím pro vylepšování schopnosti využití angličtiny ve spojení se zajímavým a pestrým obsahem.
Propojení četných jmenovaných funkcí je opravdu dotaženo do detailů a také cena je velmi příznivá. Zápory se nehledají snadno. Hlavní využití encyklopedie pro českého uživatele očekávám u studentů, kteří vládnou angličtinou, chtějí jí vládnout ještě lépe a své představy o budoucnosti neváží čistě na Českou republiku, a těch je jistě mnoho. Budou spokojeni.
Minimální konfigurace:
operační paměť: 64 MB
grafická karta: 800 × 600 × 16 b
mechanika: CD-ROM
zvuková karta
podporované operační systémy: Windows 98/ME/2000/XP
Cena: od 790 Kč vč. DPH (verze Standard)
Zdroj: časopis Computer.
Renata Kamenická
0 komentářů:
Okomentovat