PhotoFiltre mě zaujal na první pohled. Tento grafický editor nabízí všechny funkce, které drtivá většina uživatelů potřebuje, a konkuruje tak všem u nás zavedeným značkám. A protože je nejen zdarma, ale i lokalizován do češtiny, lze jej pro školní využití jen doporučit.
Archivy freeware, free software, open source a shareware jsou nepřebernou studnicí skvělých aplikací. Některé jsou obecně známé a užívané, některé zná málokdo. Přestože se podobnými programy zabývám poměrně často, málokdy mě tak rychle některý program zaujal a přesvědčil, jako je freeware lokalizovaný bitmapový editor PhotoFiltre, jehož je autorem Antonio Da Cruz.
Tento grafický editor nabízí v základní verzi s instalačním souborem o velikosti 1,5 MB většinu užitečných funkcí, které mne kdysi vedly k rozhodnutí užívat stále „klasickou“ 16bitovou verzi shareware Paint Shop Pro 4.10 (PSP) a nepřecházet na některý novější editor. Když jsem na novou říjnovou verzi PhotoFiltre 6.0.2 narazil při hledání náhrady již zmíněného PSP, na první pohled jsem vycítil autorovu spřízněnost v názoru na optimálně vybavený bitmapový editor - PhotoFiltre má v PSP 4.10 evidentně ideový vzor. V řadě detailů se však liší a nabízí množství dalších užitečných funkcí. Výhodou je lokalizace a pochopitelně nulová cena pro osobní či školní použití.
Instalace PhotoFiltre, který je určen pro MS Windows 98/Me/2000/XP, je bezproblémová, na disku aplikace zabere 3,2 MB. K programu ale existuje řada rozšiřujících modulů, které mohou celkem zabrat mnohonásobně více místa. Samozřejmě u některých modulů můžeme namítat, že by mohly být v základní verzi, na druhou stranu stavebnicová koncepce umožní další rozšiřování přesně podle potřeb uživatele. Pro tvorbu plug-inů je programátorům k dispozici vývojový balíček a je zde i podpora importních plug-inů pro oblíbený grafický prohlížeč XnView.
Ovládání lokalizovaného PhotoFiltre je intuitivní a nabídka a popisy jsou dobře připraveny. (Jen v zobrazení nabídky je zajímavá chyba: nezobrazují se takzvané „hot keys“, tedy podtržená písmena pro klávesové zkratky.) Panely nástrojů obsahují většinu potřebných funkcí, široká je nabídka nejrůznějších grafických filtrů (je jich přes sto), název programu je proto určitě opodstatněný.
Jako výstupní formáty obrázků podporuje PhotoFiltre BMP, BMP/RLE, GIF, JPEG (pouze RGB), PNG, Targa, TIFF a ICO. Vstup může být pak ještě i v řadě formátů, jako jsou Autodesk (CEL, PIC), Encapsulated PostScript (EPS), Photo-CD, Photoshop (PDD, PSD), SGI a dalších.
PhotoFiltre zvládá základní funkce: výběry, kresby nejrůznějšími štětci, je tu řada efektů, možností maskování, zarovnání obrázků, změna velikosti, vstup textů atd. Rozporuplný je nepříliš modifikovatelný prohlížeč obrázků, který například podobné funkci v PSP nemůže konkurovat. Na druhou stranu tu je dobře vyřešené dávkové zpracování obrázků, příjemná je oproti PSP možnost postupného prohlížení obrázků ve složce pomocí kláves PageUp, PageDown, Home a End, můžeme ocenit i možnosti barevné korekce obrázků nebo převod barevných obrázků na černobílé.
Co závěrem: PhotoFiltre zaslouží podle mne jedničku s hvězdičkou. Tento program je vhodný pro základní práci uživatelům, kterým se zdá například GIMP příliš složitý či komplexní. K dokonalosti PhotoFiltre chybí snad jen multiplatformnost. Přesvědčete se sami!
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat