Dotaz: Pracuji již skoro čtyři roky jako učitelka výtvarné výchovy na ZŠ. Před tím jsem jako absolventka VŠ nikde nepracovala. Toto „oddechové období“ trvalo přibližně 5 měsíců a poté jsem nastoupila do pracovního poměru na zmíněné ZŠ. V tomto období jsem nebyla vedena na úřadu práce. Je skutečně pravda, že zdravotní pojištění musí platit i lidé bez příjmů, jako jsem byla v té době já? I když jsem v té době žádnou lékařskou péči (ani stomatologickou) nečerpala?
Myslíte, že je už promlčená povinnost zaplatit zdravotní pojištění za toto období – někde jsem slyšela, že v právu platí tříletá promlčecí doba? Nebo to budu muset skutečně zaplatit?
Odpověď:
Ano, tuto povinnost skutečně máte, i když jste v té vámi nazvané „odpočinkové době“ nic nevydělávala.
Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je pojištěnec, který má na území České republiky trvalý pobyt (což u vás ze znění dotazu předpokládám) a není ani zaměstnancem, ani osobou samostatně výdělečně činnou, ani není za něj plátcem pojistného stát, je povinen si platit pojistné na veřejné zdravotní pojištění jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Tedy lidově řečeno platí si jej sám.
Osoba bez zdanitelných příjmů platí pojistné na účet příslušné zdravotní pojišťovny za celý kalendářní měsíc. Pojistné je splatné od prvního dne kalendářního měsíce, za který se platí, do osmého dne následujícího kalendářního měsíce. Tím, že jste neoznámila své zdravotní pojišťovně skutečnost, že spadáte do skupiny osob bez zdanitelných příjmů jste – byť z nedbalosti - porušila svou zákonnou oznamovací povinnost.
Pokud jsme zmínili, že za určité skupiny obyvatel platí všeobecné zdravotní pojištění stát, pak se jedná např. o následující pojištěnce (z důvodu omezeného prostoru uvádíme jen základní kategorie):
a) nezaopatřené děti (nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře);
b) poživatele důchodů z důchodového pojištění;
c) příjemce rodičovského příspěvku;
d) ženy na mateřské a další mateřské dovolené, ženy pobírající peněžitou pomoc v mateřství a muže po dobu jejich nepřítomnosti v práci, po kterou se jim poskytuje peněžitá pomoc podle předpisů o nemocenském pojištění;
e) uchazeče o zaměstnání včetně uchazečů o zaměstnání, kteří přijali krátkodobé zaměstnání;
f) osoby pobírající dávky sociální péče z důvodu sociální potřebnosti;
g) osoby převážně nebo úplně bezmocné a osoby pečující o převážně nebo úplně bezmocnou osobu anebo o dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě.
Z dikce vašeho dotazu plyne, že jste se v předmětném čase nenacházela v žádné z těchto kategorií. Z pohledu všeobecného zdravotního pojištění by pro vás bylo výhodnější, pokud byste v předmětném období byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce, byť povinnost součinnosti s ÚP by vás patrně do jisté míry omezovala ve vaší absolventské volnosti.
Otázka promlčení - i zde vás asi zklameme, ale tříletá promlčecí lhůta (máte patrně na mysli lhůtu obsaženou v občanském zákoníku) se v tomto případě neuplatňuje. Platí zde totiž lhůta speciální. Promlčení pojistného u všeobecného zdravotního pojištění se řídí ustanovením § 16 z. č. 592/1992 Sb., kde se závazně stanoví, že právo předepsat dlužné pojistné se promlčuje za pět let ode dne splatnosti. Byl-li proveden úkon ke zjištění výše pojistného nebo jeho vyměření, plyne nová promlčecí lhůta ode dne, kdy se o tom plátce pojistného dozvěděl. Dále dodejme, že právo vymáhat pojistné se promlčuje ve lhůtě pěti let od právní moci platebního výměru, jímž bylo vyměřeno.
To, zda jste v té době čerpala nebo nečerpala nějakou zdravotní péči, není rozhodné, a nemá tedy na povinnost platit pojistné vliv.
Podtrženo a sečteno: váš dluh vůči vaší zdravotní pojišťovně stále trvá a jako právník vám musím doporučit, abyste svůj dluh (včetně penále) uhradila, i když jste žádnou lékařskou péči v té době nečerpala.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat