Josef Duhajský: Inspirujte se při výuce fyziky projektem Heuréka

čtvrtek 16. září 2004 ·

Pokud jste fyzikář a snažíte se učit trochu jinak, než je zatím bohužel stále obvyklé, možná o projektu Heuréka něco víte. Pokud ne, zkuste se do něj zapojit nebo se jím třeba jen trochu inspirovat.

Základní popis projektu nechám říci jeho autory:

Pro koho je Heuréka?

Pro všechny zájemce, kteří chtějí učit fyziku (na libovolném typu školy) lépe - a asi trochu netradičně.

To znamená ne sdělováním "moudra" (faktů, definic, vzorců…), ale tak, aby na řadu věcí dokázali žáci a studenti přijít "vlastníma rukama a hlavou" .

Říkejte tomu třeba heuristická metoda nebo konstruktivistický přístup, jak je libo. Nejde nám o hluboké teorie, ale o to, jak ve fyzikálním vzdělávání dělat spoustu věcí prakticky tak, aby to bylo užitečné pro žáky i učitele a aby to obě strany bavilo. Snažíme se učit se takhle učit, zkoušíme, jak to dělat lépe… a k tomu slouží i naše víkendové semináře a další aktivity. Scházíme se na nich - učitelé fyziky z praxe (ze ZŠ, SŠ i VŠ), budoucí učitelé fyziky i další zájemci o fyzikální vzdělávání - a krom jiného při našich setkáních i "dobíjíme baterky", vyměňujeme si zkušenosti a přicházíme na nové nápady.

Kromě této základní informace najdete na webových stránkách projektu Heuréka (http://kdf.mff.cuni.cz/Heureka/) mnoho dalších užitečných informací a tipů.

Hlubší představu o tomto projektu si můžete udělat po přečtení následujících článků. Inspiraci nemusíte čerpat pouze z již proběhlých seminářů, ale můžete se zkusit na nějaký další přihlásit. Nevím, jestli zvládnete nejbližší akci (třetí sněm Heuréky 24. – 26. 9. 2004 v Náchodě), ale třeba vám vyjde čas na některou z dalších akcí. Nepřehlédněte související aktivity, a pokud byste chtěli tvůrcům projektu napsat, najdete zde i kontakt.

Co dodat? Prohlédněte si webové stránky Heuréky a třeba taky něco objevíte. A možná vám seznámení s tímto projektem pomůže získat dobrý pocit, že nejste sami v tom sisyfovském snažení přesvědčit své žáky, že fyzika je krásná věda, a nikoli jen biflování vzorečků.



Josef Duhajský

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.