U příležitosti otevření veletrhu Invex ministr informatiky Vladimír Mlynář slavnostně zahájil veřejný provoz Portálu veřejné správy ČR za 40 000 000 Kč. I při respektování faktu, že portál zatím běží ve zkušebním provozu, jej můžeme začít hodnotit. Tím spíš, že důležitou součástí portálu mají být informace školského charakteru.
Nejprve nechme promluvit ministra informatiky Vladimíra Mlynáře, který 6. října 2003 na veletrhu INVEX slavnostně uvedl do provozu Portál veřejné správy: „Před rokem jsem tady byl ve velmi zvláštní, exotické pozici ministra bez ministerstva. Tehdy jsem slíbil, že za rok na Invexu představíme první konkrétní výsledky práce ministerstva. Dovolte tedy, abych zahájení Invexu využil k tomu, abych slavnostně otevřel Portál veřejné správy. Na adrese www.portal.gov.cz od nynějška občané České republiky najdou elektronickou bránu do úředního světa. Vláda ČR tak odstraňuje jeden ze svých dluhů.“
To je pravda, obsah portálu je nečekaně široký, můžeme zde nahlížet do textů platných zákonů nebo listovat směrnicemi Evropské unie v češtině. Nalezneme zde i nejrůznější návody, jak postupovat při řešení konkrétních věcí ve vztahu ke státním institucím či orgánům samosprávy. Je tu také kompletní adresář státní a veřejné správy, který podle místa bydliště každému poskytne instrukce, jak postupovat při vyřízení konkrétní agendy, kam se obrátit, jaké jsou úřední hodiny i co je třeba mít s sebou k úspěšnému vyřízení záležitosti.
Důležitá bude také transakční aplikace Elektronická podání, která umožní vyřizovat on-line nejrůznější agendy, první z nich je již funkční elektronické podání Přehledu o vyměřovacích základech a pojistném malé organizace usnadňující komunikaci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) zejména malým organizacím. Vyzkoušejte si ostatně jednotlivé sekce portálu sami jako Občané či Podnikatelé, prohlédněte si Adresář nebo Zákony, případně si vyhledejte řešení své Životní situace. Všechny služby portálu jsou samozřejmě bezplatné.
Kritika z různých stran
Nadšení nad obsahem ale bohužel provází zklamání nad jednotlivými detaily provedení portálu. Přestože podle tvůrců vzniká Portál veřejné správy jako jeden z projektů Ministerstva informatiky ve spolupráci s dalšími zástupci státní správy a samosprávy (v tiskových materiálech jsou jmenovány například ČSÚ, MV - projekt ePUSA, MPO, ČP, Svaz měst a obcí, Asociace krajů, Plzeňský kraj, Kraj Vysočina, Městská část Prahy 5) a za účasti společností Český Telecom, IBM a Microsoft od února 2003, některé zjevné chyby svědčí o „šití horkou jehlou“.
Přestože nepatřím mezi specialisty na webdesign, první pohled na vzhled portálu i do jeho kódu mě poněkud rozladil. Po měsíčním období „testovacího provozu“ sice je stále portál ve „zkušebním provozu“, ale evidentně tu chybí korektura odborníků a specialistů. Asi nejpodrobnější rozbor chyb naleznete na Pixyho Web & CSS blogu, titulek dalšího kritického článku Portál veřejné správy? Provokace! je rovněž výmluvný a poněkud jízlivý je i komentář na dalším weblogu Sova v síti: „Včera bylo slavnostně oznámeno spuštění Portálu veřejné správy ČR (ani snad neklikejte - většinu času je nedostupný). Když ho pan ministr Mlynář v televizi obhajoval, prohlásil, že je lepší než slovenský a maďarský. To může být pravda. Možná je dokonce lepší i než uzbekistánský a nigerijský. Já bych byl ale raději, kdyby byl alespoň z poloviny tak dobrý jako britský.“
Kritika vládní informační politiky zazněla již na INVEXu z úst senátora a předsedy opoziční ODS Mirka Topolánka, který v přednášce Úloha státu v informatice a telekomunikacích a na následující tiskové konferenci vysvětlil, proč se ODS inspirovala britským vzorem a řízení resortu chce svěřit úřadu podléhajícímu přímo premiérovi. Topolánek představil koncepci štíhlého státu a přehledné agendy, v níž nemá místo Ministerstvo informatiky, ale například ani nový Portál veřejné správy. K rozvoji informační vzdělanosti má stát podle Topolánka přispívat pouze stimulací nabídky vzdělávacích programů: „Počítačová gramotnost je základním kvalifikačním předpokladem pro 80 procent pracovních míst, což samo o sobě pokládám za dostatečný stimul pro děti i rodiče.“
Portál není bez konkurentů
Musím se ještě zmínit, že Portál veřejné správy v řadě oblastí konkuruje již zavedenému a několikrát oceněnému webu Ministerstva vnitra ČR. Tento web má už několikaletý náskok a především velkou návštěvnost, nemluvě o řadě originálních služeb. Veřejnost i odborníci by jistě rádi porovnali náklady na vývoj a provoz obou konkurentů včetně porovnání „hrubého“ objemu dat. Portál veřejné správy byl totiž vybudován údajně nákladem 40 milionů korun a podle některých odborníků patří použitá technologie IBM WebSphere Portal k nejdražším. Dalším již existujícím projektem je i server Centrální adresa, provozovaný státním podnikem Česká pošta.
Tak rozsáhlý portál, jakým Portál veřejné správy je, se obtížně testuje či kontroluje. Zkusil jsem ale namátkou pomocí funkce Hledání najít odkaz na výše zmíněný „státní“ server Centrální adresa. Výsledek byl bohužel tristní: kromě odkazu na stránku, kde se nevyskytovalo ani slovo „centrální“ a ani slovo „adresa“, jsem získal pět odkazů na texty zákonů.
Podíváme-li se ale na stránku odkazů v Oblasti veřejné správy v rubrice Školství, budeme asi rovněž zklamáni. Kvalitnější a podrobnější jsou bezesporu odkazy na „soukromých“ specializovaných serverech Česká škola nebo ŠkolaOnLine, ale i na řadě dalších.
Mnohem více mne ale překvapilo, že obsah stránky „školských“ odkazů je prakticky identický s obsahem stránky Školství serveru statnisprava.cz soukromé společnosti z Říčan s poněkud „barnumským“ jménem European Business Enterprise, s.r.o. (EBE). V této souvislosti jsem si vyzkoušel i kontakt na hot line 800 20 21 22, kde mě operátorka na můj dotaz o redakci obsahu portálu odkázala na tiskovou mluvčí MI ČR Kláru Volnou. Ta spolupráci MI ČR s EBE potvrdila, informace o spolupracujících firmách jsem pak nalezl na stránce Bližší podrobnosti o portálu; kromě v úvodu uvedených tam jsou ještě Siemens Business Services, European Business Enterprise a Empire. V souvislosti s portálem se hovoří o nákladech ve výši 40 milionů Kč, doufejme, že čerpání nákladů za jednotlivé složky či jednotlivým dodavatelům MI ČR zveřejní.
Jak zatím Portál veřejné správy hodnotit?
Obrovský objem informací je obtížně zvládnutelný a zkušební provoz evidentně slouží k „záběhu“ celého systému. Stejně jako u podobných informačních portálů jde především o pravidelnou aktualizaci publikovaných údajů a o systém jejich dalšího rozšiřování. Zde ale musí dojít k trvalému hlídání kvality obsahu i formy, sebeobsáhlejší „státní“ web je k ničemu, pokud není snadno a rychle použitelný pro většinu uživatelů – od zběhlých „brouzdačů“ přes začátečníky po třeba naše handicapované občany či cizince.
Dejme tedy týmu Vladimíra Mlynáře čas do konce roku ke zvládnutí zkušebního provozu, aktivně hodnoťme jeho průběh a výsledky, a především porovnávejme s obdobnými řešeními a pokusme se vymýšlet i lepší.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat