redakce ČTK: Odboráři rozhodli: 1. září proběhne jednodenní stávka

pátek 22. srpna 2003 ·

Českomoravský odborový svaz pracovníků školství vyhlásí 1. září jednodenní výstražnou stávku. Na dnešní celostátní poradě v Praze se na tom dohodli předsedové oblastních odborových organizací. Stávkující školy nemají být vůbec v provozu, nezajistí tedy ani hlídání dětí. Ministerstvo školství proto pro rodiče zřizuje horkou linku.

Jednodenní stávka může být jen předehrou

„Pokud vláda setrvá na svém dosavadním odmítavém stanovisku k našim požadavkům (tedy vyplacení poloviny dostanou i 13. a 14. platu; pozn. red.), jsme připraveni organizovat další nátlakové akce," dodal Dobšík. Podle místopředsedy svazu Jiřího Valenty by však bylo další přerušení práce již dlouhodobější. „Řada škol je už nyní připravena stávkovat déle a čeká jen na vstřícný krok vlády," podotkl. Dobšík rovněž poznamenal, že učitelé by se mimo jiné také masově zapojili do demonstrace, kterou budou pořádat 13. září Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů.

„Tato stávka bude organizována jako úplné zastavení práce, to znamená, že nelze počítat s žádnou péčí stávkujících zaměstnanců o žáky či provoz školy," oznámil po skončení jednání předseda svazu František Dobšík.

Šéfové odborů chtějí, aby podoba stávky i délka jejího trvání byly jednotné. Školy jsou však samostatnými právními subjekty, a doporučení odborářů proto nemusejí dbát. O tom, zda se k protestům připojí či nikoli, by měli jednotlivé školy podle odborářů informovat své zřizovatele i rodiče žáků způsobem, který je v daném místě obvyklý. Jednou z možností je například zveřejnit na školách vývěsky. Informace mohou lidem rovněž poskytnout oblastní odborové centrály.

Odboráři z Prahy 4 na dnešním zasedání navrhovali i podání hromadných výpovědí. "Možná by to byl nátlak zcela razantnější než jakákoli stávka, protože v té chvíli by se školský systém skutečně ocitl v krizi," řekla jedna z účastnic dnešního jednání, šéfka jihomoravských školských odborů Růžena Šalomonová. Zároveň však přiznala, že na to, aby měl návrh úspěch, ještě není vhodná doba. Dodala, že rozhodnutí uspořádat jednodenní stávku ji uspokojilo, přestože sama by se přikláněla k delšímu protestu.

Odboráři ke stávce vyzývají školy zřizované obcemi i kraji. Uzavřeny by tak mohly být mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy. Naopak církevní a soukromé školy se ke stávce pravděpodobně nepřipojí.

K časově neomezené stávce vyzývá i konkurenční Učitelský odborový klub. 


Stávková hot-line pro rodiče

Ministerstvo školství chce zřídit zvláštní telefonní linku, na které se rodiče dozvědí, zda škola jejich dítěte vstoupí 1. září do stávky. Petra Buzková nebude kvůli stávce žádat zvláštní zasedání vlády, které by situaci vyřešilo. Nejbližší zasedání vlády se koná 3. září.

„Dohodli jsme se, že odbory nás budou informovat v průběhu příštího týdne, kolik škol výzvu přijme. My pak zřídíme zvláštní telefonní linku s informacemi o uzavřených školách," řekla  Vítková. Vlastními silami podle ní není ministerstvo schopno místa stávky zjistit. O tom, zda se jednotlivé školy k protestům připojí či nikoli, se rodiče dětí dozvědí také na školách z vývěsek.

Odbory dnes zveřejnily omluvný dopis rodičům, v němž vysvětlují důvody, které je k chystanému protestu vedou. Mimo jiné v něm také prohlašují, že stávkou mají na paměti i budoucnost žáků. Šéfové odborů také uvedli, že rodičům rozhodně doporučují, aby děti do stávkujících škol neposílali.


Odborová konfederace stávku podporuje

Oficiální stanovisko ke stávce učitelů zaujme vedení konfederace na svém pondělním zasedání. Záměr školských odborů uspořádat 1. září jednodenní výstražnou stávku ale pokládá šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch za seriozní rozhodnutí, které je přiměřené nynější situaci ve vyjednávání odborů s vládou.

„Já osobně toto rozhodnutí vítám. Myslím, že je to krok, který je adekvátní," uvedl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Současně ocenil i odhodlání školských odborářů zúčastnit se v případě nevyslyšení jejich požadavků demonstrace, kterou bude 13. září pořádat ČMKOS ve spolupráci s Asociací samostatných odborů (ASO). "Čím bude ta demonstrace početnější, tím bude náš mandát pro další vyjednávání silnější," zdůraznil šéf odborové centrály.

Požadavky učitelů v posledních dnech podpořili i odboráři z finančních úřadů, úřadů sociálního zabezpečení a naposledy i katastrálních úřadů. Zaměstnanci těchto státních institucí hodlají 1. září mezi osmou a devátou hodinou ranní přerušit práci.



redakce ČTK

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.