Jiří Dolinský: Přehled klasifikace trochu jinak

úterý 12. března 2002 ·

Že není jednička jako jednička a čtverka čtverkou, ví všichni. Každý učitel má jiný metr, a to i v případě, že jde o jeden vyučovaný předmět. Nejcitlivěj to ale pociťují žáci. Na naší škole jsme během několika let vyvinuli účinný a přehledný systém, z kterého je patrná jak úspěšnost jednotlivých tříd, tak onen zmiňovaný klasifikační metr jednotlivých vyučujících

.

Na konci každého klasifikačního období je užitečné hodnotit jednotlivé třídy a předměty podle celkového prospěchu. Nabízím zde způsob, jak lze taková čísla srovnat tak, aby byla přehledná a jednoduše porovnatelná. Jde o tabulkové a grafické vyjádření v Excelu. Námi používaný sešit si můžete stáhnout (viz níže), a pokud se vám zalíbí, používat ho i na své škole.

Toto zpracování provádíme již několik let, aby učitelé mohli porovnat nejen prospěch jednotlivých tříd v konkrétních předmětech, ale i sami sebe v klasifikaci žáků. Zejména je to patrné na listech jednotlivých předmětů, kde jsou na vodorovné ose značky tříd a příslušných vyučujících. Graf ukazuje rozdíly mezi hodnocením jak u vyučujících, tak i ve třídách.Podstatným výstupem každé tabulky je graf, který ukazuje vše velmi přehledně a odhalí i takové detaily, které při studiu samotné tabulky nepostřehnete. Výhodou při zpracování je skutečnost, že do tabulky se dosazují data pouze jednou, a to počty známek v jednotlivých předmětech a třídách. Získáte tak grafy prospěchu pro každou třídu, každý předmět a každý ročník. V grafech ročníku jsou jednotlivé třídy pro přehlednost odlišeny barevně.V excelovém sešitě přísluší každé třídě jeden list. Pro porovnání prospěchu mezi jednotlivými třídami celého ročníku je určen samostatný list. Na dalších listech jsou porovnány výsledky v jednotlivých předmětech - to znamená, že každý předmět má rovněž svůj list.

Každý list obsahuje tabulku a na ni navazující graf, který je na stejném listu pod tabulkou. Tabulka i graf jsou na téže straně stránky A4, což umožňuje jejich přehledný tisk. Data (počty známek - jedniček, dvojek…) zadáváte pouze do tabulek na listech tříd. Všechny výpočty, přenos dat na další listy a tvorba grafů jsou automatické.
Zadáváme počty známek

Data získáte buď tradičním součtem počtů známek stejných hodnot v jednotlivých předmětech (tento způsob používáte při klasickém výpočtu průměrů), nebo si je můžete opsat z přehledu klasifikace. Ten lze obvykle pořídit z programů pro tisk vysvědčení. My používáme program Vysvědčení od dmSoftware (viz recenzi na České škole), který umožňuje přímo export dat do Excelu.

Do buňky B4 vepíšeme označení třídy a do dalších buněk sloupce B vepisujeme zkratku předmětu a učitele. Oddělující lomítko mezi oběma údaji je použito proto, že zabere málo místa na šířku, což je výhodné pro „natlačení“ těchto údajů k vodorovné ose. Všechny údaje ze sloupce B tvoří popisky vodorovné osy grafu. Do buněk sloupců C, D, E, F, G zapíšeme počty známek, sloupec H je určen pro počet neklasifikovaných a uvolněných. Údaje z tohoto sloupce nejsou při výpočtech použity ani nejsou přenášeny do grafu. Takto vyplníme tabulky na listech tříd. Do tabulek na listech ročníků a jednotlivých předmětů jsou data přenesena automaticky, nemusíme je tedy vyplňovat.

Pro snazší orientaci a názornost jsou v sešitě ke stažení (*.xls – 440 kB) ponechána data ve všech třídách sedmého ročníku a ve všech třídách v řádku českého jazyka. Tato data slouží k demonstraci toho, jak vypadá tabulka a graf celého sedmého ročníku a tabulka a graf na listu českého jazyka.

I přes zjevnou nenáročnost celého postupu doporučuji, aby s přehledem pracoval člověk znalý Excelu a mohl si ho případně upravit pro potřeby školy. Taktéž se asi nevyhnete drobným dolaďovacím úpravám, jako je posunutí popisů hodnot v grafu tak, aby se nekřížily s čarou grafu, případně se vzájemně nepřekrývaly. Na listech jsou odemknuty pouze buňky, které jsou určeny k vyplnění. Je samozřejmé, že sešit upravený pro první pololetí lze využít beze změn i v pololetí druhém.

Zbývá pouze dodat, že má-li vynaložené úsilí padnout na úrodnou půdu, je třeba přehledy vytisknout a dát všem učitelům k prostudování.

Jiří Dolinský

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.