Zdeněk Ogrodník: Připravujete školní rozvrh? Vyzkoušejte aSc Rozvrhy

pátek 20. července 2001 ·

Přestože jsou prázdniny, vedení většiny základních a středních škol stojí před nelehkým úkolem: rozdělit úvazky a vytvořit nový rozvrh hodin. A nechcete-li hrát několik dnů šachy s barevnými kartičkami na tabuli, použijte počítač. Zdarma můžete vyzkoušet méně známý, ale velmi zdařilý program aSc Rozvrhy.

Programy určené ke tvorbě školních rozvrhů bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky. Některé z nich ale rozvrh sice vygenerují, ale nedodrží psychohygienické podmínky. Problém zpravidla nastává na větších školách (500 žáků a víc). Podmínek je zde tolik, že program si často neporadí. Mezi výjimky patří produkt slovenské firmy Applied Software Consultants nazvaný aSc Rozvrhy (neomezená zkušební verze - 2,6 MB).

Užívání je intuitivní a příjemné. Novým uživatelům je určen výukový program - Ukázka programu. Pozitivem je striktní dodržování psychohygienických požadavků. Určíte-li, že čeština nesmí být 5. a 6. hodinu vyjma jednoho dne (literatura), program tuto podmínku neporuší.

Zadáváme data

Správné zadání všech údajů je to nejnáročnější. Můžete využít průvodce - Zadání/ Průvodce, pomocí něhož zadáme:

 • základní údaje - kolik hodin denně se vyučuje (včetně nulté hodiny);
 • předměty - přidanému předmětu přiřadíme obtížnost, kterou si můžeme nadefinovat dle potřeb (např. těžký - zakážeme výuku 5. a 6. hodinu), otazníkové pozice - na ně se předmět umístí jen v případě, že není jiné řešení, a volbu Žáci potřebují přípravu;
 • třídy - definujeme zde skupiny ve třídě (chlapci/děvčata …), maximální počet předmětů vyžadujících přípravu za den, vynucené volné hodiny apod.;
 • učebny - nastavení důležité pro stěhování tříd, třídám přiřazujeme kmenové učebny;
 • učitelé a úvazky - úvazky vyučujících (předměty/třídy/hodin týdně; hodiny je možno spojovat, dělit, rozlišovat sudý a lichý týden a další), barvu (kartička učitele je na výsledném rozvrhu odlišena barevně), volno (hodiny, kdy učitel nemůže učit) a detaily (maximální počet oken, dnů a hodin učených v kuse). V případě, že dělíme třídu na dvě jazykové skupiny, doporučuji v nastavení úvazku třídu nedělit, předmět označit jako cizí jazyk a přiřadit mu dva vyučující. Skutečné rozdělení provedeme až v praxi.

Pokud jsme se v zadávání dostali až sem, máme větší část práce za sebou. Budeme-li chtít cokoli změnit, lze tak učinit v záložce Zadání.


Kontrolujeme zadání

Při zadávání jsme se mohli dopustit spousty chyb. Některé z nich mohou způsobit, že rozvrh vůbec nelze sestavit. Stejný efekt mohou mít i příliš omezující podmínky, převážně však:

 • mnoho předmětů určených k odučení v prvních čtyřech hodinách (Zadání/ Předměty)
 • mnoho předmětů označených Žáci potřebují přípravu (Zadání/ Předměty)
 • málo předmětů má povoleny „otazníkové pozice“ (Zadání/ Předměty)
 • konkretizované volno učitele – např. kolega Spavý chce začínat vždy až „na devět“ (Zadání/ Učitelé/ Volno)
 • omezení oken učitelů – např. kolegyně Krutá nechce mít víc jak dvě okna za sebou (Zadání/ Učitelé/ Detaily)
 • dodržení maximálního počtu hodin odučených učitelem „v kuse“ (Rozvrh/ Parametry)
 • trvání na rovnoměrném rozložení hodin v týdnu - např. dějepis (2 hodiny týdně) musí být obden

Ke kontrole správného zadaní slouží tlačítko Kontrola zadání na konci Průvodce nebo Rozvrh/ Testuj rozvrh. Program se pokusí vygenerovat samostatně třídy, předměty a učitele, a tím ověřit, že zadání je v pořádku. Pokud ano, můžeme přistoupit ke generování rozvrhu.


Generujeme rozvrh

Přestože při generování rozvrhu (Generuj rozvrh na konci Průvodce nebo Rozvrh/ Generuj nový) program využívá algoritmus, při kterém přemístí desítek tisíc karet za sekundu, nestihnete si ani uvařit kafe a je hotovo.

Pokud se některé karty nepodaří umístit, zůstanou „odloženy“ v dolní liště, odkud je můžete umístit ručně. Doporučuji: neumístěné karty si poznačit, nedogenerovaný rozvrh smazat a dříve neumístěné karty umístit ručně, uzamknout je (uzamčené karty program nepřemisťuje) a spustit generování znovu. Taktéž doporučuji před spuštěním generování ručně umístit a uzamknout karty volitelných dvouhodin. Pokud budete opět neúspěšní, nezbývá nic jiného než zjednodušit podmínky v zadání, případně dodělat rozvrh ručně. Obecně platí, že nejdříve generujeme rozvrh za jednodušších podmínek a v případě úspěšnosti podmínky ztěžujeme.

Při mém testování program aSc Rozvrhy bez problémů vytvořil rozvrh pro 16 tříd a 30 učitelů druhého stupně základní školy při zachování všech určených podmínek.


Pracujeme s rozvrhem

Princip práce s rozvrhem je stejný jako při práci s rozvrhem na tabuli. Navíc můžeme karty uzamykat a libovolně přemisťovat a program hlídá, zda-li na určitou pozici lze kartu umístit či nikoli. Samozřejmostí je ukládání různých fází a verzí rozvrhu (cca. 100kB), tisk celého rozvrhu, samostatně tříd a učitelů a export do Excelu nebo html souboru.

A co získá uživatel zaplacením a registrací? Podrobný manuál a přístup k nadstavbě aSc Suplování, která dovede rychle a lehce vyřešit zástup za nemocného kolegu. Všechny zástupy si zpětně pamatuje, umožňuje tisk, export a má neobvyklé grafické prostředí. Pomineme-li fakt, že ke stažení je plně funkční a časově neomezená testovací verze, za největší nevýhodu považuji vyšší cenu, která je ovšem vyvážená kvalitou programu.


Minimální konfigurace:
PC 486/ 8 MB RAM/ WIN 9x, NT

Cena:
ZŠ 4.400,- Kč
SŠ 6.000,- Kč

Při přechodu z jiného programu pro tvorbu rozvrhu (nutno předložit kopii o zaplacení) dostanete 40 % slevu.Zdeněk Ogrodník

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.