Jan Marintz: Týden ve školství: Ozvěny kauzy ČT a černý pátek pro školský zákon

pondělí 15. ledna 2001 ·

Uběhl druhý lednový týden, který začal dalším zvyšováním platů -tentokrát však na britských ostrovech - a skončil neúspěchem školského zákona u legislativní rady české vlády…Přehledový článek o událostech nejen v českém školství. Zprávy o patnáctiprocentním zvýšení měsíčních platů českých učitelů se patrně nepodařilo utajit a šokující zpráva pronikla až na britské ostrovy. Vláda Tonyho Blaira se poučila ze zkušeností získaných v Česku a rozhodla se zabránit tomu, aby učitelé utíkali ze své profese do lépe placených zaměstnání tím, že jim také nabídla vysoké odměny. Protože v Londýně mají noví učitelé dostávat po dobu tří dalších let roční odměny ve výši 2000 - 5000 liber, hodlají podle neověřených zpráv imigrační úřady zpřísnit vydávání vstupních víz českým kantorům, kteří jsou schopni se za tyto peníze dokonce naučit i anglicky.

Ohromující informace o zvýšení platů českým učitelů pronikla až na daleký Island, kde učitelé středních škol okamžitě ukončili několikatýdenní stávku. Po devíti týdnech dosud nejdelší protestní akci v historii islandského školství požadovali učitelé zvýšení platů o 70 procent, nakonec dosáhli zvýšení o pouhých 3,9 procenta a řada z nich jistě začíná s domácím studiem češtiny, neboť zvýšení platů v české kotlině mnohé přesvědčilo o přednostech školství v srdci Evropy.

Projekt "Romský dům", jehož cílem je mimo jiné sesbírat romské kulturní zvyky, tance a písně, ale také pořádat pro Romy i příslušníky většinového národa kursy romského jazyka, představili počátkem minulého týdne na tiskové konferenci v Košicích zástupci nadace Dobrá romská víla Kesaj, který podpořila nadace Open Society Institute v Budapešti částkou 20.000 dolarů.

V úterý akademický senát Západočeské univerzity v Plzni volil již podruhé svého nového rektora, kterým se stal opět Zdeněk Vostracký. Dalšího dne vybral patnáctičlenný akademický senát Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice za nového děkana Petr Mikulášek. Z vysokého školství přišla i další – a dobrá – zpráva: v Brně se rozšiřují studijní možnosti. Ministerstvo školství udělilo licenci Akademii Sting, která se tak stala první neuniverzitní soukromou školou v moravské metropoli. Pro školní rok 2001/2002 nabízí škola bakalářské studijní obory zdaňování, finanční kontrola, organizace a řízení malých a středních firem.

Velmi špatně na tom však byli studenti v Ekvádoru. Ty totiž slzným plynem rozehnala v úterý policie v hlavním městě Quitu, protože demonstrovali proti zvyšování cen pohonných hmot a jízdného. Studenti brněnských vysokých škol sepsali téhož dne hned dvě prohlášení k situaci v České televizi. První z nich kritizuje předsedu Rady ČT Miroslava Mareše, který působí jako odborný asistent na politologii Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Ve druhém prohlášení podpořili stávkující pracovníky ČT. První prohlášení se objevilo na pěti nástěnkách fakulty sociálních studií a v uplynulých dnech z nich zmizelo. Další podivnou epizodou v kauze ČT byl bonmot Václava Klause v televizní debatě Naostro, v níž minulou neděli v souvislosti s Marešem prohlásil všechny docenty a profesory tohoto oboru za bývalé odborné asistenty marxismu-leninismu. Rektor této univerzity výrok nenechal jen tak a ostře se proti němu v dopise Radě ČT ohradil. O omluvu pak paradoxně požádal nikoliv samotného Klause, ale pouze nebohou ČT.

Vzhledem k množícím se dotazům pedagogické veřejnosti sdělilo české ministerstvo školství v polovině týdne, že jednodenní pololetní prázdniny připadající na čtvrtek 1. 2. 2001 je možné přesunout na pátek 2. 2. 2001. Většina českých a moravských škol přijala tuto myšlenku s nadšením, neboť žáci i učitelé tak získali další prodloužený víkend.

Ve středu se konala oslava stých narozenin Blanky Vavřinové, nejstarší studentky Univerzity třetího věku, která studuje v nabídkovém kursu Univerzity třetího věku od roku 1988 a vzdor svému věku již absolvovala několik oborů na fakultách pražských vysokých škol. Oslavy nenarušila ani informace pražské státní zástupkyně Zdeňky Galkové, že před Obvodním soudem pro Prahu 1 se bude již tento měsíc zodpovídat z podezření z pohlavního zneužívání chlapců docent z Ústavu filozofie a religionistiky Univerzity Karlovy. Devětatřicetiletý docent je podezřelý, že na pražském hlavním nádraží zaplatil dvěma třináctiletým chlapcům a nezletilé chlapce si vodil domů, za což mu hrozí odnětí svobody za pohlavní zneužívání, ohrožení mravnosti a omezování osobní svobody. Docent University Karlovy čeká na soud ve vazbě. Pokud jej soud uzná vinným, hrozí mu až osm let vězení.

Do dneška byl prodloužen termín, v němž se mohou žáci přihlásit k národním srovnávacím zkouškám, které se uskuteční jednotně v sobotu 10. února na 12 místech republiky. Generálku na přijímací zkoušky na střední školy nabízí nadace Scio všem žákům pátých a devátých tříd základních škol.

Čtvrtečního večera si ministr školství Eduard Zeman již potřetí zaplaval v televizním Kotli, který se stal tradiční ověřovací zkouškou rétoriky před nespokojenými občany, kterým ovšem pan ministr s bravurou sobě vlastní dal většinou za pravdu, neboť ta u nás vítězí. Jako náhrada za zavedení dalšího cizího jazyka se prý bude na českých základních školách vyučovat předmět s typicky českým názvem „science“.

Hůře než s rozlobenými diváky Novy se bude ministr školství patrně vyrovnávat s pátkem, který byl pro něj skutečně černý. Tento ten totiž legislativní rada vlády oproti všem očekáváním nedoporučila ke schválení návrh školského zákona, který je ministrovým nejcennějším želízkem v ohni. Potvrdilo se tak, že nejen v smluvně –opoziční ODS, ale ani ve své domovské straně už nemá rázný ministr a jeho myšlenky dostatečnou podporu. Osud mnohých kontroverzních návrhů, z nichž největší bouři veřejné nevole sklidil záměr zrušit víceletá gymnázia, je tak více než nejistý.

Páteční počasí bylo jinak chladné, odpoledne začalo trochu sněžit. Učitel slovenštiny Petr Kroul referoval ze Žiliny: „Bolo pekne a teplo, ráno sa nám z oblohy vysmieval okrúhly mesiac, ktorý sa predchádzajúci večer pri schovávačke do tieňa Zeme ukrýval za oblakmi.“

Takový byl tedy uplynulý týden v našem i světovém školství.

Jan Marintz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.