Milan Hausner: Future in our hands

pondělí 24. ledna 2000 ·

Česká republika měla na akci The Millennium Gathering of children - Nový Zéland - jako jediná webovskou stránku s projekty dětí o ČR.
The Millennium Gathering of children, Wellington, Nový Zéland, 1.1.2000 – 11.1.2000

“We are now the children of a bright new age
Seeing our butterfly dreams ahead, the dreams we share
All of us together can make them real
Greeting a sunrise of new ideas
We are the children of the world
On a path between two places
Our small footprints mark the sand
We are the children of the world
Different colors in a different light
We hold the future, the future in our hands …”

Těmito slovy začíná hymna Song of the children a právě jimi bylo zahájeno jednání dětského parlamentu The Millennium Gathering of children na Novém Zélandu. Celkem se ho zúčastnilo 88 národů, kteří prezentovali naplňování lidských práv v jednotlivých členských zemích UN. Přehled zastoupených zemí je na web straně celého projektu www.kidfest.co.nz.
V průběhu jednání byla přijata charta dětských práv, kterou podepsali všichni signatáři. Tento dokument bude organizátory zaslán všem účastníkům v nejbližším termín. Poté bude oficiálně předán zástupcům národních parlamentů. Měl by sloužit jako jeden z dokumentů určených pro jednání zákonodárců v otázkách lidských práv.
Významné příspěvky v této oblasti přednesly především zástupci evropských stran.
Součástí festivalu byla celá řada kulturních a společenských akcí. Za nejzdařilejší lze považovat uvítání nového milénia na hoře Mt. Victoria (hymna Children of the world), Carnival of the countries (prezentace jednotlivých zemí a jejich kulturních tradic a přírodních krás).


Podíl České republiky na světovém parlamentu dětí
Po výzvě České komise pro UNESCO naší škole žáci 6.ročníků vypracovali projekty, jak prezentovat Českou republiku ve světě. Tyto projekty si vyhodnotily samy děti v jednání Školního parlamentu (Radnice MČ Praha 3) a za účasti p. P. Mareše, předsedy výboru pro školství a vědu PČR. Jednání se zúčastnil i senátor P. Dvořák a další významní hosté. Samotnými dětmi byli určeni jako zástupci České republiky Jan Řezníček a Mariana Hošnová. Oba dva vzorným způsobem reprezentovali naší zemi na celé akci.

Vznikla vlastní webová strana k celému projektu – www.kidfest2000czech.cz (viz dále).
Zároveň byly vyzvány i ostatní školy ze sítě ASP Unesco k reprezentaci na uvedené akci. Některé z nich (viz seznam) včetně dalších škol ) zaslalo drobné dárky a předměty, kterými se Česká republika prezentovala na uvedené akci. Uvádíme jejich přehled: Gymnázium Třeboň,. Zvláštní škola Praha 3 Slezská, ZŠ, Praha 3, nám J. Z Lobkovic. ZUŠ Štítného, Praha 3, Gymnázium Ústí nad Labem, FŠ při FN Motol (projekt Děti jako my), Gymnázium Uherské Hradiště, ZŠ Nad vodovodem, ŠUM Butovice, ZŠ Brdičkova, Praha 5, ZŠ Perunova, ZŠ Lupáčova, Praha 3, Ekogymnázium Praha, Gymnázium Otokara Březiny Telč, ZŠ Voborského Praha 4.

· Jméno České republiky vzhledem k přínosu celému festivalu (viz dále) bylo zmíněno ve VŠECH projevech oficiálních představitelů.
· Zástupci České republiky (Hošnová, Řezníček, Hausner) byli zařazeni do oficiálních projevů přenášených CNN a ABC News do celého světa.
· Česká republika měla nejlepší a jako jediná webovskou stránku s projekty dětí o České republice.
· Kalendář dětí Zvláštní školy Slezská, Praha 3 se stal oficiálním dokumentem celého festivalu a byl zařazen ve vlastním parlamentním jednání.
· Oficiální banner – mapa ZŠ Lupáčova (ZUŠ Štítného ) byla jako jediný předmět vystavena v průběhu slavnosti na Mount Victoria (vysílání do celého světa) na pódiu a dále pak opakovaně v novozélandském tisku.
· Český projekt návazné konference – viz web www.kidfest.co.nz byl zařazen do oficiálního programu jako základní příspěvek. „Present a Your nature to a world“
· V průběhu festivalu byla odeslána zdravice dětí celého světa projektu Děti jako my (ZŠ Lupáčova – FN Motol).
· Děti publikovaly průběžně internetové noviny na www.majaky.cz a poté informovaly celý parlament o jejich vzniku. Organizátoři opakovaně zmiňovali Českou republiku za obsah a celkovou přípravu veletrhu.
· Škola oficiálně představila plaketu vytvořenou keramickou dílnou p. Skoblíka, která byla oceněna všemi účastníky. Tato medaile bude vystavena na výstavě Schola Pragensis.
· Česká republika zároveň představila národní kroje i oficiální oblečení od firmy Jitex Písek (trička, šortky) s logy školy a České republiky. Takto se prezentovalo jen několik málo zemí.
· Oficiální hymna festivalu a parlamentu bude zahrnuta do repertoáru školního sboru a představena na Schola Pragensis 2000.

Přínos celé akce:
Česká republika se prezentovala jako moderní země s vyspělým školstvím, kde děti mají právo na svobodné vzdělání a kreativní rozvoj osobnosti. Z pohledu ostatních účastníků se nám jeví, že děti České republiky, které se zúčastnily této akce vynikajícím způsobem naší zemi reprezentovaly.


Byly navázány kontakty se zhruba 20 zeměmi, které by měly vést k vzájemné výměně korespondence mezi školami, mezi učiteli a jak pevně doufáme, vést až k vlastní výměně studentů.

Na přelomu milénia byla tato akce poměrně potřebná, neboť připomněla práva dětí a jejich vliv na další budoucnost této planety.


Milan Hausner

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.