Jeden nakažený podle hygieniků automaticky neznamená, že je nutné uzavřít celou školu. Někteří ředitelé ale tápou, na základě jakých informací školu neotevřít. ZŠ profesora Švejcara v Praze 12 včera zůstala zavřená. V sobotu se ředitel školy Ondřej Lněnička dozvěděl, že v pedagogickém sboru má jednoho nakaženého, nyní už je v karanténě více než půlka učitelů. „Na pražskou hygienickou stanici se mi podařilo dovolat až v pondělí. Nedokázali mi ale sdělit, jak mám oficiálně uzavřít školu. Na včerejšek jsem tak vyhlásil ředitelské volno a dál čekám na vyjádření hygieny,“ uvedl Lněnička. Věc řeší i se svým zřizovatelem. Reportáž přinášejí Hospodářské noviny
Roman Prymula (mzcr.cz) |
Nejasná byla i původní informace o nošení roušek... Podle Prymuly ale povinné nošení roušek stejně přijde. „Situace se bude vyvíjet a já si myslím, že velmi rychle nazraje doba, kdy ve společných prostorech roušky povinné budou,“ uvedl.
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
O uzavření školy rozhoduje hygiena. Nakažený kantor na společné poradě všech učitelů po dobu delší než 15 minut v uzavřené místnosti je velkým nebezpečím, do karantény jde tím pádem celý učitelský sbor. Tady nejde o učitele, ale o přenosu možné nákazy z učitele na děti. Potažmo na jejich rodiče a prarodiče.
Jenže hygiena školu nezavřela, pouze "zavřela" většinu učitelů. V ten okamžik musí jednat buď ředitel (statutář), nebo, pokud je v karanténě i se zástupcem, musí obec jmenovat ihned dočasného statutáře a zajistit učitele do školy odjinud. A školu nadále provozovat.
Protože šk.zákon nezná přerušení provozu ZŠ/SŠ, pouze MŠ. ZŠ a SŠ mají k dispozici pouze 5 dní ředitelského volna na rok. Tečka. Tedy je to pěkná blbost, protože za pět dní se nevyřeší některé velké katastrofy, jako třeba výbuch kotle, škola k demolici apod.
Tedy, ještě může Plaga změnit pro dotčenou školu běh školního roku a například nařídit mimořádné prázdniny.
Ale nikdo jiný než hygiena, nebo nouzový stav nemůže převést školu do distanční výuky. (Taky Plagův pomníček v zákoně - "plagiát").
Okomentovat