Ředitelé škol tápou, jak zavírat školy. Manuál jim nepomůže

středa 2. září 2020 ·

Jeden nakažený podle hygieniků automaticky neznamená, že je nutné uzavřít celou školu. Někteří ředitelé ale tápou, na základě jakých informací školu neotevřít. ZŠ profesora Švejcara v Praze 12 včera zůstala zavřená. V sobotu se ředitel školy Ondřej Lněnička dozvěděl, že v pedagogickém sboru má jednoho nakaženého, nyní už je v karanténě více než půlka učitelů. „Na pražskou hygienickou stanici se mi podařilo dovolat až v pondělí. Nedokázali mi ale sdělit, jak mám oficiálně uzavřít školu. Na včerejšek jsem tak vyhlásil ředitelské volno a dál čekám na vyjádření hygieny,“ uvedl Lněnička. Věc řeší i se svým zřizovatelem. Reportáž přinášejí Hospodářské novinyRoman Prymula (mzcr.cz)
Podle ministerstva školství zvolil správný postup... Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly je ale manuál pro školy málo konkrétní. „Mělo by být zcela zřejmé, kdo do karantény půjde v případě, že se objeví nakažený žák. To znamená, jestli to bude osoba, která sedí před tím dítětem, vedle něj, a kolik jich bude,“ vyjádřil se v rozhovoru pro DVTV.

Nejasná byla i původní informace o nošení roušek... Podle Prymuly ale povinné nošení roušek stejně přijde. „Situace se bude vyvíjet a já si myslím, že velmi rychle nazraje doba, kdy ve společných prostorech roušky povinné budou,“ uvedl.Celý text naleznete zde

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
2. září 2020 v 10:26  

O uzavření školy rozhoduje hygiena. Nakažený kantor na společné poradě všech učitelů po dobu delší než 15 minut v uzavřené místnosti je velkým nebezpečím, do karantény jde tím pádem celý učitelský sbor. Tady nejde o učitele, ale o přenosu možné nákazy z učitele na děti. Potažmo na jejich rodiče a prarodiče.

Arnošt řekl(a)...
3. září 2020 v 0:27  

Jenže hygiena školu nezavřela, pouze "zavřela" většinu učitelů. V ten okamžik musí jednat buď ředitel (statutář), nebo, pokud je v karanténě i se zástupcem, musí obec jmenovat ihned dočasného statutáře a zajistit učitele do školy odjinud. A školu nadále provozovat.

Protože šk.zákon nezná přerušení provozu ZŠ/SŠ, pouze MŠ. ZŠ a SŠ mají k dispozici pouze 5 dní ředitelského volna na rok. Tečka. Tedy je to pěkná blbost, protože za pět dní se nevyřeší některé velké katastrofy, jako třeba výbuch kotle, škola k demolici apod.

Tedy, ještě může Plaga změnit pro dotčenou školu běh školního roku a například nařídit mimořádné prázdniny.

Ale nikdo jiný než hygiena, nebo nouzový stav nemůže převést školu do distanční výuky. (Taky Plagův pomníček v zákoně - "plagiát").

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.