Asistenti pedagogů suplují a mají dohled na chodbách. Tak to podle inspekce být nemá

pondělí 4. června 2018 ·

„Suplujeme celkem pravidelně, když je potřeba. Dost často se s učitelem, který je v hodině, domluvíme, když chybí, tak se dohodneme, že to odsupluji za něj, protože vím, co se dělalo, a děti mě znají, takže ví, co a jak. Dohledy na chodbách mám také jako všichni ostatní,“ říká v pořadu Českého rozhlasu asistentka pedagoga na druhém stupni na pražské Základní škole Londýnská Vladimíra Kučová.


Suplování nebo dozory na chodbách by ale asistenti podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse dělat neměli. Právě zkušenost se suplováním za chybějícího učitele mají podle něj necelé dvě třetiny asistentů pedagoga v základních školách.

„Asistenti jsou spíše vítanou personální výpomocí v rámci pedagogického sboru. Vykonávají dohledy na chodbách, nebo dokonce suplují, a to i relativně stabilně. Takhle to ale být nemá. Asistent pedagoga je asistentem pedagoga, není to kvalifikovaný učitel, který má samostatně vést vzdělávání,“ upozorňuje Ondřej Andrys.


Celý pořad je ke stažení zde

3 komentářů:

Q. E. D. řekl(a)...
4. června 2018 v 11:02  

Asistent pedagoga může zcela legálně vykonávat dohled nad žáky. ČŠI nezná právo?

pratavetra řekl(a)...
5. června 2018 v 9:57  

Neříkám, že suplování AP je v pořádku, ale pokud jsou to bývalí kantoři (u nás většina), tak je to pro mne přijatelnější než alibistické držení dohledů kvalifikovaných učitelů ve výuce, místo toho, aby zde proběhla výuka (když tohle slyším, že se na některých školách děje, tak netuším, jaký přínos taková hodina někomu přinesla).
O dohledu nad žáky je zbytečné psát, pokud tohle myslí pan Andrys vážně, tak nemá cenu se trápit nad zprávami ČŠI.

mirek vaněk řekl(a)...
5. června 2018 v 13:52  

Učitel není kvalifikovaný sociolog, policajt, psycholog ani sekretářka. Vadí to někomu, když tohle všechno dělá?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.