Statistický úřad: Přes růst mezd učitelé stále berou méně než stejně vzdělaní lidé

úterý 25. srpna 2020 ·

Růst mezd učitelů mateřských a základních škol zlepšil zejména v posledním roce poměr jejich výdělku ke mzdám všech zaměstnanců v Česku. Podle mediánu hrubé měsíční mzdy brali loni učitelé v mateřských školách 107 procent výdělku všech zaměstnanců, učitelé v základních školách 130 procent. Vzhledem k mediánu mezd stejně vzdělaných lidí ale stále berou méně. Vyplývá to z vyjádření pracovnic Českého statistického úřadu na dnešní tiskové konferenci. Informuje ČTK.
Celý text naleznete zde
Další informace naleznete zde

9 komentářů:

BP řekl(a)...
25. srpna 2020 v 15:17  

Pořád nula od nuly pošla. Je to jen o 14,3 % nad průměrem. Příští rok měly dělat platy učitelů 130 % průměrných platů v republice nebo 150 % učitelských platů z roku 2017, což by měla být částka kolem 45000,- Kč.
Když se mají platy od Nového roku zvednout pouze o 9 %, tak se na 45000,- stále učitelé nedostanou (cca 42500,- Kč).

Nebo pan ministr umí počítat jinak? Lépe?

libOl řekl(a)...
25. srpna 2020 v 15:44  

Jen se ujistím - poté co tarif stoupl o 8% a další 2% byly přidány do nadtarifu (pro odměnění schopnějších) ... je průměrný vzrůst 7,5%?
To znamená, že učitelský sbor dost razantně mládne.

laimes řekl(a)...
25. srpna 2020 v 16:08  

nerozmlsejte se,důchod bude šokem :-)

BP řekl(a)...
25. srpna 2020 v 17:03  

20. 1. 2019 byla zveřejněna zpráva, že průměrný plat ve školství za rok 2018 přesáhl 39000,- Kč.
Titulek by měl znít tudíž, že průměrný plat ve školství KLESL na 38951 korun.

Michal Komárek řekl(a)...
25. srpna 2020 v 17:58  

BP

To je dobrý postřeh, děkuji! V mezidobí byla zpráva ČTK aktualizována a pracuje nadále s mediánem nikoli průměrnou mzdou a to původní číslo se tam nevyskytuje. Také aktualizuji a každopádně je to dobrý námět na článek - jak se opravdu vyvíjejí platy učitelů a jak se o nich referuje a jak tomu, kdo rozumí...

Ivo řekl(a)...
25. srpna 2020 v 19:59  

...NEPŘEKVAPUJE, VÍTEJTE V ČR!! SLIBY, SLIBY A POŘÁD JENOM SLIBY....
JEN ZA DNEŠEK PŘIBYLY DALŠÍ 3 INZERÁTY (CELKOVĚ NA 19) UCITELSKENOVINY.CZ

Ivo řekl(a)...
25. srpna 2020 v 20:03  

Pane Komárku, rozumět můžete, když absolvent nastoupí po úspěšném absolvování státnic na VŠ s 30. tisíci brutto. Vaše mystifikace s "průměry" si můžete tak akorát strčit všichni za klobouk :-(

Ivo řekl(a)...
25. srpna 2020 v 20:05  

libOl řekl(a):
Jen se ujistím - poté co tarif stoupl o 8% a další 2% byly přidány do nadtarifu (pro odměnění VŠEHO-schopnějších). BY ZNĚLO SPRÁVNĚJI...

Anonymní řekl(a)...
25. srpna 2020 v 21:17  

Nic není jisté, ani to zvýšení. Nejsou ani pevně stanovena procenta tarifu a nadtarifu. Vše se bezpečně dozvíme až z první výplaty roku 2021. Těch slibů jsme již zažili bezpočet.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.