Michal Černý: Začneme co nejnormálněji, zachováme chladnou hlavu a budeme si držet palce

pondělí 31. srpna 2020 ·

„U nás v Klánovicích jsme zkrátka připraveni začít školní rok tak normálně, jak to jen půjde. Doufáme, že situace nebude na podzim nijak kritická, doufáme, že už nedojde ani k plošnému, ani částečnému a cílenému uzavírání škol a tříd. Jsme připraveni, pokud se to stane, postarat se o výuku těch dětí, které budou v karanténě nebo nemocné doma. Někteří kritikové tvrdí, že žádná opatření na školách nemají smysl, protože se pak děti stejně odpoledne sejdou venku nebo na tréninku. Já si to nemyslím. Každým opatřením se prostě pravděpodobnost šíření nemoci sníží, tak je to třeba brát; kromě toho jsem o prázdninách navštívil několik evropských zemí, všude byla disciplína lidí mnohem vyšší než u nás, a nevšiml jsem si, že by jim to způsobovalo nějakou újmu,“ píše ředitel základní školy Michal Černý pro EDUzín (dříve magazín Rodiče vítáni).Černý také píše: 

Samozřejmě by bylo krásné, kdybychom mohli mít méně dětí ve třídách, a to nejen s ohledem na covid, nicméně učitelů ani volných tříd momentálně opravdu nemáme dost, v některých školách (včetně té naší) bude problém i zřídit onu povinnou izolaci, do níž máme jako škola umístit dítě s příznaky nemoci. Trochu se obávám, že nějakou chytrou hlavu napadne, že bychom mohli učit na ranní a odpolední směny, stejně jako za komunismu. Neumím si představit, jak bychom to dělali – učili by učitelé za stejný plat dvojnásobek hodin? A děti, které by měly odpolední výuku, by byly ráno samy doma? To nedává smysl.

Co mi naopak velký smysl dává, a už teď jsem za to koronaviru vděčný, je to, že se snad rodiče konečně odnaučí posílat do školy nachlazené děti. V posledních letech nám totiž čím dál častěji vodili do školy evidentně nemocné žáky, kteří pak stejně po pár dnech skončili v posteli, ovšem předtím nakazili polovinu třídy i učitele. Vždycky jsme byli příliš „měkcí“ na to, abychom takové dítě poslali domů, od září se toho rozhodně bát nebudeme a malého maroda buď do školy ani nepustíme, nebo ho necháme v izolaci, dokud si ho rodiče nevyzvednou. Konečně se tedy, doufejme, dostaneme do situace, kdy budou ve škole jen zdravé děti, schopné se soustředit na výuku.

Situace se pochopitelně během podzimu a zimy může zdramatizovat. Nikdo teď přesně neví, co všechno se může stát a jak to v českých školách bude vypadat. Doufám ale, že jsme lépe připraveni, než jsme byli na jaře. Tak si držme palce.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.