Domů si bere autistickou dívku, aby její rodiče nabrali síly. Tak funguje homesharing

pátek 17. července 2020 ·

Rodiny autistických dětí často postrádají odlehčovací službu, kam by mohly své handicapované potomky na chvíli odložit, když si potřebují něco zařídit nebo si zkrátka jen chtějí na chvíli oddechnout a načerpat nové síly. Rodinné integrační centrum v Pardubicích na to šlo inovativním způsobem - formou homesharingu, tedy sdílením domova. Reportáž přináší online deník Aktuálně. "Homesharing - sdílení domova - je zcela nový specifický typ komunitní služby, který se snažíme postupně prosazovat do českého sociálního systému. Tento model byl vytvořen v Irsku, kde úspěšně funguje již více než čtyřicet let jako alternativa k tradičním pobytovým odlehčovacím službám pro osoby s mentálním postižením," popisuje ředitelka Rodinného integračního centra Hana Janiková. Protože centrum, působící v celém Pardubickém kraji, pracuje zejména s rodinami a dětmi s poruchami autistického spektra (PAS), zaměřilo pilotní projekt právě na tuto skupinu.

Jednoznačnou výhodou oproti běžným pobytovým službám je nepoměrně vyšší komfort pro dítě, kterému je maximálně podřizována veškerá péče v hostitelské rodině. "Máme zkušenosti s tím, že citlivá a empatická podpora a péče dokáže děti s autismem velmi zklidnit," doplňuje Janiková. K výhodám patří i úzká komunikace mezi zapojenými rodinami.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.