Jen jeden pokus a bez odvolání. Přijímačky možná zamíří k Ústavnímu soudu

středa 17. června 2020 ·

O letošních přijímačkách na střední školy bude možná rozhodovat Ústavní soud. Vláda narychlo přijala kvůli koronaviru zákon, který zredukoval přijímací řízení z obvyklých dvou pokusů na jeden. Děti přišly také o možnost odvolání... I ministr školství Robert Plaga (ANO) v ČT připustil, že by někteří rodiče mohli v této emotivní době přistoupit k soudnímu sporu. Dva termíny však podle něj často nevedou k posunu v pořadí. „Význam dvou termínů je podle mě přeceňován,“ doplnil ministr. Informuje MF DNES.Letošní termín absolvovalo 100 tisíc dětí, už i to bylo riziko, a při dalším termínu by se ještě víc promíchaly. Kolik lidí díky tomuto kroku neonemocní, samozřejmě nejde určit. Stejně tak se nedozvíme to, kolik dětí by na druhý pokus testy napsalo o tolik lépe, aby se na zvolenou školu dostalo. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) taková data nemá ani z minulých let. Zveřejňuje pouze to, jaký termín si žáci započítali jako ten lepší...

Spory u běžných soudů ale mají zřejmě jen malou šanci na úspěch . „Soudce nemá možnost rozhodnout v rozporu se zákonem, i kdyby byl zákon špatný,“ doplňuje Petr Suchomel, právník z pražské advokátní kanceláře Steidl. Jediný, kdo není běžným zákonodárstvím vázán, je Ústavní soud. Tady by musela najít rodina konstrukci, kterou by dokázala, že zákon zasáhl do práva na vzdělání. „Vzhledem k tomu, že pro všechny děti v celém ročníku jsou podmínky stejné, nedomnívám se, že by případná ústavní stížnost uspěla,“ myslí si Suchomel.Celý text naleznete zde

2 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
17. června 2020 v 13:08  

A stále nikomu nevadí, že už několik let mají jeden pokus žáci, kteří se hlásí jen na jeden maturitní obor, a že jsou ve výsledku srovnáváni s těmi, kteří měli pokusy dva?

Letos naopak měli všichni rovné podmínky. Poprvé od zavedení státních přijímaček.

Nicka Pytlik řekl(a)...
17. června 2020 v 22:19  

Letos naopak měli všichni rovné podmínky.

Přesně!
A nejlepší za posledních třicet let!!!
Dva měsíce klidu a pohody na přípravu. Nemuseli se zabývat ničím jiným.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.