Spolek Pedagogická komora: Kvůli nejednotným pravidlům pro mateřské školy nedosáhnou některé rodiny na ošetřovné

čtvrtek 30. dubna 2020 ·

Vedení spolku Pedagogická komora žádá vládu, aby sjednotila pravidla pro provoz mateřských škol. Zatímco základní a střední školy byly plošně uzavřeny, rozhodnutí o omezení provozu mateřských škol je v kompetenci jejich ředitelů. Část mateřských škol zůstala otevřena pro děti zdravotníků nebo policistů. Většina školek byla na podnět zřizovatele uzavřena. Zbývající zůstávají v provozu bez jasných pravidel. Zároveň roste tlak některých starostů na otevření mateřských škol už od 4. května. Radek Sárközi (pedagogiká-komora.cz)
„Zatímco školky pro děti rodičů integrovaného záchranného systému mají nastaveno, že ve třídě může být maximálně 15 dětí, pro ostatní otevřené školky žádná omezení neplatí,“ upozorňuje ředitelka Gabriela Lacková. Ve všech otevřených mateřských školách by měly učitelky i děti nosit roušky.

Většina rodičů nyní své děti do školky nedává. Jestliže zůstala mateřská škola v provozu bez omezení, nemůže rodič dítěte žádat o ošetřovné. Pokud se současná pravidla nezmění, s postupným otevíráním školek přijde o ošetřovné většina rodin. Třídy se tudíž mohou znovu rychle zaplnit až 28 dětmi, protože rodiče budou nuceni vrátit se do práce.

„Dle statistik ministerstva školství je v obecních školkách průměrně 23 dětí ve třídě, nebude snadné při takovém počtu zajistit hygienické požadavky, když většinu času děti vzdělává jen jedna učitelka,“ říká ředitelka mateřské školy Milena Mottlová.

Ministerstvo školství avizovalo, která pravidla by měla platit při otevření prvního stupně základních škol. Jaké podmínky se chystají pro mateřské školy, není doposud známo.

„Ministr školství Robert Plaga zatím nepředložil žádný návrh k připomínkování, obávám se, že budou pravidla zveřejněna, aniž by dostaly ředitelky a učitelky mateřských škol šanci se k nim předem vyjádřit, zda mohou fungovat v praxi nebo ne,“ uvádí Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora. Školskou tripartitu ministerstvo nesvolává. Vnější připomínkové řízení ke změnám v legislativě neprobíhá. Chybí prostor pro hledání konsenzu. „Ministerstvo školství mělo ihned po vyhlášení nouzového stavu oslovit největší školské organizace a zahájit s nimi intenzivní spolupráci, místo toho je zcela odřízlo a na nabídky pomoci nereaguje,“ dodává.

Vedení spolku Pedagogická komora vydalo stanovisko, které upozorňuje na problémy při postupném otevírání středních, základních i mateřských škol. Učitelé jsou druhou nejpočetnější profesí v množství pracovníků nakažených koronavirem. Několik škol skončilo přímo v karanténě. Přesný počet uzavřených mateřských škol není znám. Ministerstvo školství na dotaz spolku Pedagogická komora odpovědělo, že tyto informace nesleduje. Nemá k dispozici ani informace, kolik školek skončilo v karanténě kvůli výskytu koronaviru přímo u dítěte nebo zaměstnance.

Eva Kotyzová, učitelka s 30letou praxí, doplňuje: „Nejmladší děti si základní hygienické návyky teprve osvojují, obávám se o své zdraví, protože patřím do rizikové skupiny. Budeme mít dostatečné množství ochranných pomůcek, když je v současnosti nemají ani zdravotníci?“


Zdroj: Tisková zpráva spolku Pedagogická komora

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.