Krize rozevírají nůžky, zabezpečit potřebují všechny vrstvy společnosti, míní sociolog Prokop

neděle 19. dubna 2020 ·

Zásadní je v době krize udržet zaměstnanost, tvrdí sociolog Daniel Prokop , který je členem Národní ekonomické rady vlády. Finanční nejistota snižuje důvěru v instituce demokratického státu a stres může vést například k domácímu násilí, upozorňuje. Varuje také před tím, aby vlnu společenské solidarity nevystřídal pocit ukřivdění a nevraživosti. „Sociální zabezpečení je potřeba pro všechny části společnosti,“ říká v Interview ČT24.Daniel Prokop (twitter.com)
Vláda může svými kroky předejít hluboké socioekonomické krizi, věří Prokop a konstatuje, že krizová období většinou zvyšují ekonomické nerovnosti ve společnosti. Odkazuje k hospodářské krizi z roku 2008: „Naše data ukazují, že propouštění a všechny ekonomické věci poškodily chudší část společnosti. To může zvýšit nerovnosti, snížit důvěru v politiku a demokracii v této části společnosti.“

Další problém Prokop vidí v organizaci vzdělávání. Upozorňuje, že chybí mezičlánek, který by pokyny ministerstva školství doručil školám a učitelům, v systému pro tuto situaci nejsou zavedeny příslušné mechanismy.

Právě skrze vzdělávání se přitom mohou nadále rozevírat ekonomické nůžky, varuje sociolog. Rodiče s nižším vzděláním totiž mají těžší situaci, když se snaží svým dětem pomáhat s úkoly. Velmi aktivní tudíž musí být učitelé, má jasno Prokop a volá také po slovním hodnocení místo známkování.

V krizi ale vidí také příležitost. „Možná by nás to mohlo posunout k budování společnosti, která je zajištěnější. Sociální zabezpečení je potřeba pro všechny části společnosti,“ věří Prokop.


Celý text a pořad ke stažení naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.