Život mnoha rodin se smrskl na jeden stůl, kde se odehrává vše. Buďte k sobě laskaví, radí psychologové

neděle 19. dubna 2020 ·

Zejména v malých městských bytech je to někdy velmi náročné. Dětem chybí pohyb, který měly v kroužcích, stýská se jim po kamarádech, a k tomu se musejí samy přinutit do učení a úkolů. Rodiče si zase ke svým rolím přes noc přibrali roli učitele, trenéra, psychologa a v neposlední řadě kuchaře. Mnozí mají navíc existenční starosti; obávají se, zda nepřijdou o práci, zda budou dál moct platit nájem nebo hypotéku. Ti, co pracují z domu, se snaží podávat stoprocentní výkon, aby ukázali, že si zaslouží svůj plat. Reportáž o problémech spojených s vyučováním na dálku přinášejí Lidové noviny. Jan Kulhánek (linkedin.com)

Jak říká terapeut Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl, mnozí lidé v dnešní době opravdu trpí úzkostmi ve zvýšené míře: „Samozřejmě se obávají toho, že se nakazí koronavirem a budou mít těžký průběh nemoci. Také ale mají existenční úzkost a obavy z toho, že je ohrožená jejich práce, trpí strachem z budoucnosti.“ 

Stejně tak je pro lidi nová a náročná situace, kdy je náhle třeba najednou pečovat o děti, učit je školní látku a navíc ještě pracovat. „Společnost s touto situací nemá žádnou zkušenost. Teprve se to všichni učíme. Měli bychom k sobě být laskavější, nechtít toho po sobě tolik. I šéfové a učitelé by měli pochopit, že rodič, který hlídá malé děti, je určitě nedokáže všechno naučit a zároveň podávat stoprocentní výkon v práci. To prostě není v lidských silách,“ vysvětluje Kulhánek.

„Pokud to jde, zkuste si vytvořit řád, a zaveďte ho i dětem. Stanovte pevně čas na učení, čas na cvičení, čas na relaxaci – a samozřejmě i čas, kdy prostě nebudete k dispozici, protože musíte pracovat,“ radí psychoterapeut Jan Kulhánek.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.