Prymula: Děti jsou pro své prarodiče v šíření koronaviru jen malým rizikem

čtvrtek 12. března 2020 ·

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula rozptyluje informace o tom, že mohou být děti pro své babičky a dědečky zdravotním rizikem. Nicméně nedoporučuje, aby hlídali děti, které přijely z dovolené v Itálii. Rozhovor přinášejí Novinky.Roman Prymula (unob.cz)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Po rozhodnutí uzavření škol, ale ne školek se v souvislosti se šířením koronaviru objevuje řada otázek. Jedna z nich je, jestli je důvodem, proč se nezavřely školky, strach vlády z toho, že by předškoláci mířili k prarodičům a tím je mohli potenciálně nakazit. 

Ne, to je nesmysl. Měli jsme problém s tím, že když zavřeme školky, značně budeme handicapovat jejich rodiče a ohrozíme třeba zdravotnictví, protože sestřičky nebudou mít kam dát děti. Nebylo to kvůli prarodičům. Děti se ani zdaleka nepodílejí na šíření jako u chřipky a zadruhé pokud budou v úzkém kontaktu rodiny a kontakt bude setrvalý, problém nevidím. Určitě to není možné vymyslet nějak jinak. Kdybychom handicapovali jak rodiče, tak prarodiče, tak děti nebudeme mít kam dát. Myslím, že toto je logická cesta.

Děti tedy pro své babičky a dědečky rizikem nejsou? Příznaky nemoci jsou u nich přece jen mírnější a objevují se i názory hygieniků, že jsou jakýmisi přenašeči viru. 

Určitým drobným rizikem být mohou, ale myslím si, že je skutečně malé. Samozřejmě není asi žádoucí, aby se prarodiče starali o děti, které přijely z Itálie a jsou ve čtrnáctidenní karanténě. Ale pokud to bude naprosto běžný kontakt v rámci rodiny, kdy tam třeba prarodič žije, tak vidím jako naprosto nesmyslné zakazovat mu, aby se o ty děti mohl starat.


Celý rozhovor naleznete zde
Polemický názor epidemiologa Maďara naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.