Julie Hrstková: Sociální bydlení se nejlépe dělá na papíře. A tam i zůstane

úterý 4. února 2020 ·

„Politická reprezentace za dvacet pět let, kdy se o dostupném bydlení mluví, nedokázala shodnout, pro koho by vlastně mělo být. Jestliže sociální demokracii bylo inspirací Nizozemsko, tak tam existuje sociální bydlení, kam ovšem spadá třicet procent bytového fondu. V Rakousku je podíl sociálních bytů na celkovém fondu 24 procent. V Česku sociální bydlení téměř neexistuje. Jen příspěvky a doplatky na bydlení,“ píše Julie Hrstková v Hospodářských novinách.Julie Hrstková (repro ČT)
Hrstková pokračuje: 

Podle údajů MPSV v listopadu 2019 stát pomohl s bydlením necelým sto osmdesáti tisícům příjemců. I kdyby byl každý příjemce definovaný jako tříčlenná rodina (což není), pořád jde o pomoc šesti procentům obyvatel. To má k široké nizozemské či rakouské pomoci daleko.

Česku opravdu chybí systém sociálního nájemního bydlení. Co mu ovšem nechybí, jsou koncepce a vize sociálního bydlení. Jedna navíc asi neuškodí. Beze změn v zákonech, v přístupu politiků, financování, sociální péči i u samotných obyvatel, kteří se výstavbě brání, ale ničemu nepomůže.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.