Daniel Münich: Levní učitelé vyjdou draho

úterý 21. května 2019 ·

„Z pohledu platové atraktivity učitelské profese je třeba průměrné platy učitelů srovnávat s platy ostatních vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. V tomto ohledu jsou naši učitelé odměňováni suverénně nejméně mezi více než třiceti zeměmi OECD. Zatímco u nás v roce 2017 poměr učitelských platů k platům vysokoškolsky vzdělaných dosahoval jen 61 procent, průměr zemí EU a OECD byl 93, respektive 91 procent. Jde o pozoruhodně smutné prvenství naší země, která se jinak pyšní tradicí vzdělávání a víry ve vzdělanost,“ píše Daniel Münich pro Lidové noviny.

Daniel Münich (youtube.com)

Münich mimo jiné píše:

Pokud by měly relativní platy našich učitelů dosáhnout pouhého průměru EU, musela by jejich loňská úroveň poskočit zhruba na 53 000 korun. Pro dosažení finských či německých poměrů by to muselo být dokonce 57 000 korun.

Se současnou realitou si srovnejme alespoň sliby stran současné vládní koalice. Slib ČSSD zněl: „Prosadíme čtyřleté navyšování rozpočtu školství tak, aby se platy učitelů dostaly nejméně na 130 procent průměrné mzdy v České republice.“

Hnutí ANO pak jako poslední, krátce před volbami, přišlo se slibem: „Proto chci učitelům během čtyř let zvýšit mzdy na 150 procent jejich současné výše a povolání vrátit prestiž a úctu, jakou si zaslouží.“

Všimněme si, že ty dva slibované procentní údaje jsou nesrovnatelné... Jestliže podle predikcí ministerstva financí dosáhne v roce 2021 průměrná mzda v ekonomice úrovně 38 100 korun, odpovídá slib ČSSD pro rok 2021 průměrnému platu učitele 49 530 korun. Slib ANO pro tentýž rok potom představuje 47 367 korun. Obě slibované částky se tedy liší o zhruba 2000 korun.


Celý text naleznete v příloze Akademie Lidových novin

2 komentářů:

BP řekl(a)...
21. května 2019 11:27  

No, to jsou všechno jen plané řeči. Loňský průměrný plat učitelů, včetně platů ministerských úředníků a ředitelů, činil cca 35 000,- Kč a během dalších dvou let by měl poskočit na nějakých 47 000,- Kč. To je nereálné.
Kde je těch 5% letos, které nešly přímo do tarifů?
Příští rok půjde do tarifů jen 7,5%.
A v roce 2021?

Eny Gma řekl(a)...
21. května 2019 13:03  

Všichni nám chtěli přidat (a to byli ve vládě). Ti, co nebyli chtějí také. A nakonec to byly jen plané sliby před volbami. Že by lži? Jaké je asi srovnání průměrného platu v zemích Evropy s poslaneckými platy dané země. A to spousta politiků má další "pracovní" poměr...Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.