Podle statistik ministerstva školství více než polovina nastupujících studentů doktorského studia školu nedokončí. Podporu výzkumu si přitom současná vláda nastavila jako jednu z priorit.
Právě doktorandi navíc pracují v nejmodernějších vědeckých zařízeních jako je Ceitec v Brně, Biocev ve Vestci nebo ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Informuje Český rozhlas.
![]() |
Pavel Doleček (mšmt.cz) |
Podle náměstka pro vysoké školství, vědu a výzkum Pavla Dolečka ale mají problém doktorandů řešit i univerzity: „Stát není od toho, aby dal měsíční stipendium 25 000. Jednak na to nejsou zdroje a jednak to nemá motivační efekt. Jinými slovy doktorand je součást nějakého týmu třeba nějakého biologa, který má laboratoř, má tým pěti šesti lidí a získá ten grant a tomu studentovi z toho grantu vyplácí měsíčně nějaké peníze.“
Důležitost doktorandů připomíná i prorektor pro vědu Univerzity Karlovy Jan Konvalinka: „Studenti jsou ti, kteří dělají reálně tu vědu, samozřejmě pod vedením starších, zkušenějších kolegů, ale to nejlepší, co se v české vědě děje, rozhodně v přírodních vědách a troufám si tvrdit i v biomedicíně, se děje rukama a mozky našich studentů.“ Konvalinka dodává, že univerzita si uvědomuje, že doktorandy v minulosti zanedbávala a chce proto dál spolupracovat s vládou na zlepšení jejich finančních podmínek.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
No, zlata maturitni cermati genocida...
Mozna by bylo dobre snizit pocet studentu na polovinu a stipendia zvednout na dvojnasobek...
Nárůst počtu doktorandů nemá z podporou výzkumu co dělat.
Jsou to odlišné věci. Tak jako nárůst počtu maturantů v populaci nemá nic společného s podporou školství.
Pozice doktorandů je tristní.
Na prahu samostatného života, či v počátcích manželského, jsou postaveni budoucí představitelé vědecké špičky do pozice žebrajícího nádeníka.
Vzory v zahraničí existují.
Takže se společně zamysleme, kam pošleme pana premiéra na zkušenou, aby se vrátil a ukázal všem, jak se na tom maká.
Okomentovat