Filip Rožánek: Reforma autorských práv: Souboj rozumu a citu

čtvrtek 28. března 2019 ·

„Internet nikdo nevypíná ani necenzuruje, fungovat bude dál. Bude navíc trvat až dva roky, než směrnici zapracují do národních zákonů jednotlivé členské státy Evropské unie. Toho bych se obával víc: jakmile tato novela dorazí do české sněmovny, otevře se velký prostor pro nezměrnou kreativitu tuzemských poslanců,“ píše Filip Rožánek v Hospodářských novinách.


Filip Rožánek
Rožánek mimo jiné píše:

Zkušenosti s projednáváním různých citlivých zákonů varují, že neexistuje dostatečně hloupá změna, kterou by někdo nenavrhl a nezamotal ji do směsi pozměňovacích návrhů. Také víme, že v Česku bez problému dokážeme být papežštější než papež a to, co přijde z Bruselu nebo Štrasburku, klidně dovedeme do absurdních rovin. Vzpomeňte si na bouři kolem GDPR a někdy poměrně svérázné výklady, co všechno může ochrana osobních údajů zničit….

Katastrofa se (zatím?) nekoná a zároveň i cesta k lepším internetovým příjmům mediálních domů bude ještě dlouhá. Lobbing se teď přesune do Prahy. A to teprve bude bouře nápadů.


Celý text naleznete zde

2 komentářů:

Nowak řekl(a)...
28. března 2019 11:13  

F.Rožánek v HN mimo jiné píše:
"Zmizí prý spousta youtuberů. To jsou potom smíšené pocity, kdy si říkáte, jestli by směrnice neměla ještě přitvrdit, protože pokud díky ní zmizí některé youtuberské fenomény, nešlo by jí to snad ani vyčítat." Jde pak trochu o to, co zmizí. Zmizí zřejmě mnohé filmy a mimo nich přednášky léčitelů s mnohatisícovou návštěvou nebo video amatérského hudebníka?
Může konkrétní dopady zásadně změnit jednání našeho parlamentu? Podle řady informací to na to nevypadá. Viz např.:
https://a2larm.cz/2019/03/cerny-den-pro-svobodny-internet/
Mě jde spíš o knihy do čtečky. Včera z Uložto zmizely nejméně 3 zajímavé knihy během hodiny, zbylo nejméně 20 románů pro ženy od jedné autorky a řada detektivek a thrillerů. Samozřejmě oxistuje autorské právo, ale knihy bych si stejně nekoupil, šel bych do knihovny.

mirek vaněk řekl(a)...
28. března 2019 12:15  

Bohužel cit s tím nemá co dělat.
A rozumu je někdy v politice pomálu. Zde je to další snaha jak omezit internet, protože politikům kazí plány. Maskovaná zdánlivě hájením práv. Ale to tu už mnohokrát v historii bylo a spousta válek začínala hájením spravedlivého práva národa na cizí území a statky.
Jakýkoliv zásah do svobody internetu je omezení volnosti. Chápu, že internet musí dodržovat zákony, ale vymýšlet další zákony, aby se poskytovatelé omezili povede k rozvoji torentů a šedé zóny. Více lidí se naučí ilegalitě. Podpoří to byznys nebo totalitu. Bude to dražší, větší poptávka po satelitním spojení, možná placená soukromá připojení. Podnikatelé si cestičku vždycky najdou, pokud budou moci podnikat. Nebo se všechno zakáže a budeme totalitní.
Jakýkoliv zbytečný předpis situaci jen zhoršuje. A právní nepořádek zde máme i tak.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.