Zpřísnit přijímačky se hejtmanům nepodařilo. Tak oprášili nápad na plošné testování

čtvrtek 14. února 2019 ·

Hejtmani chtějí snížit počet neúspěšných maturantů. Vadí jim, že se na střední školy dostává hodně dětí, které nemají studijní předpoklady, a pohoří proto u maturity. Žáci, kteří by se na maturitní obor nedostali, by podle hejtmanů mohli zaplnit učňovské obory. Informují Hospodářské noviny.


Ivo Vondrák (twitter.com)
Poté, co ministerstvo odmítlo změnu přijímaček zavedením tzv. cut-off score přišly kraje s jiným nápadem. Apelují na Plagu se zavedením plošného testování v pátých a devátých třídách základních škol, tedy v ročnících, kdy děti přestupují na víceletá gymnázia a střední školy. Přesnou představu o podobě testů ještě nemají.

„Jednotné zkoušky se neosvědčily jako vhodný nástroj pro přijímábez ní žáků na střední školy. Jeden test nemůže určit, zda má žák předpoklady ke studiu, nebo ne. Pro řadu škol jsou navíc výsledky přijímaček irelevantní,“ řekl HN hejtman Moravskoslezského kraje a zároveň poslanec za ANO Ivo Vondrák.

Před pár dny proto Vondrák napsal Plagovi dopis, který mají HN k dispozici. Žádá ho v něm, aby plošné testování žáků 5. a 9. tříd bylo ukotveno v dokumentu, který stanovuje dlouhodobé záměry a cíle vzdělávání. Jestli mu už Plaga odpověděl, není jasné, společnou schůzku ale mají naplánovanou na 6. března. Přítomný na ní podle Vondráka bude i premiér Andrej Babiš (ANO).


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.