Neziskové organizace získaly 58 miliard: Kolik jim přispěl stát a kdo čerpal nejvíce

úterý 6. listopadu 2018 ·

Neziskové organizace hospodařily v roce 2016 s více než 58 miliardami korun. Od státu získaly třetinu této částky. Deník Aktuálně.cz zmapoval, do jakých oblastí šlo nejvíce peněz ze státní pokladny a které konkrétní neziskové organizace získaly největší dotace.Prezident Miloš Zeman je označuje za "pijavice na státním rozpočtu". Vláda snížila jim určenou sumu v návrhu rozpočtu na příští rok a šéf SPD hovoří o nutnosti omezit jejich vliv na politiku a média, protože jsou "napojené finančně a personálně na organizační síť George Sorose a jejich cílem je zničení národní identity a přirozených kulturních a společenských hodnot".

Český statistický úřad nyní zveřejnil nejnovější data, za rok 2016, která ukazují, z čeho jsou neziskovky financované. Přesně třetinu příjmů tvoří veřejné zdroje. Deník Aktuálně.cz zjišťoval, kdo z této sumy - 19,4 miliardy korun - čerpal nejvíce peněz.

"Nejvíce peněz z této částky, konkrétně 34,2 %, bylo poskytnuto organizacím z oblasti sportu," uvedli statistici. To znamená více než šest miliard korun na tělovýchovu. Pro představu: největší sumy čerpaly Fotbalová asociace ČR (375 milionů), Český atletický svaz (126 milionů) či Český olympijský výbor (122 milionů).

Druhou nejvyšší částkou podporují státní peníze neziskové organizace ze sociálního sektoru - rozdělily si 5,3 miliardy korun.

Kromě již zmíněného sportu a sociálních služeb čerpaly nejvíce peněz organizace z oblasti vzdělávání a školství, a to 1,6 miliardy. Z těchto peněz čerpají dotace například biskupská gymnázia coby školské právnické osoby.


Celý text včetně grafů naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.