Profese „školní překladatel“. Cizinci se stěhují do Česka za prací i s dětmi. Těm nově pomůže ve škole s orientací tlumočník

čtvrtek 11. října 2018 ·

Vedle učitelského sboru či školníka může od letošního školního roku přibýt ve škole další pracovník. Překladatel pro děti cizinců, kterých v poslední době ve školách přibývá. V Česku kvůli nízké nezaměstnanosti není kde brát nové zaměstnance, proto firmy hledají pracovníky na zahraničním trhu. Ti se pak za prací stěhují někdy i s celou rodinou. Jejich děti poté nastoupí do školy, ale s češtinou se mnohdy setkávají úplně poprvé. Z tohoto důvodu ministerstvo školství od září zavedlo možnost zažádat si bezplatně o služby tlumočníka. Informuje MF DNES.


„Podpora je určena pedagogům, kteří se potřebují dorozumět s žákem cizincem, předat mu nebo jeho rodičům potřebné informace o škole, o procesu přijímání, začleňování a vzdělávání v Česku,“ vysvětluje ministerstvo.

Mladoboleslavský náměstek primátora pro školství Daniel Marek (STAN) odhaduje, že ze 40 tisíc trvalých obyvatel je ve městě 15 tisíc z ciziny. „Postupně s tím stoupá i počet zahraničních žáků, které musí přijímat naše školy,“ říká Marek.


Celý text naleznete v MF DNES

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.