O vyšších platech pro učitele se rozhodne v srpnu. Odboráři jim chtějí přidat 15 procent

úterý 10. července 2018 ·

Učitelé, policisté a další pracovníci ve veřejném sektoru si na informaci, o kolik přesně dostanou přidáno, budou muset počkat nejméně do poloviny srpna. "Zatím je jednoznačná shoda na tom, že přidání určitě bude," řekl po pondělním jednání se zástupci vlády Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Na konkrétních sumách se však s ministry nedohodl. Informují Hospodářské noviny.


Josef Středula (repro DVTV)
Odboráři momentálně požadují navýšení částky na platy učitelů o 15 procent. U ostatních pracovníků ve veřejném sektoru, jako jsou příslušníci ozbrojených složek nebo zdravotníci, pak chtějí, aby jejich platy ve všech tarifních třídách narostly o desetinu. Odbory původně chtěly zvýšit platy už od letošního října, Středula nicméně připouští, že na datu tolik netrvá. "Tato otázka je určitě otevřená. Jsme připraveni se na termínu poměrně flexibilně dohodnout," uvedl.

Premiér Andrej Babiš už dříve prohlásil, že na platy půjde v roce 2019 o 8,8 miliardy korun více než letos, což je desetiprocentní nárůst. Učitelům chce Babiš od 1. ledna přidat 15 procent. Ostatní zaměstnanci by si polepšili o šest procent. Tabulkové platy by jim vzrostly o dvě procenta, zbytek by získali na odměnách. "Přístup, že budeme navyšovat všem stejně, je pro nás absolutně nesmyslný. Ty nůžky se rozevírají a je jasné, že ne každý pracuje stejně. Kompetence na to, jak kdo má být odměňován, mají zaměstnavatelé," uvedl před měsícem Babiš.

Ve hře je tedy několik možností, jak a kolik se jednotlivým profesím přidá. Ministerstvo práce jednotlivé varianty vypracuje do středy. O nich se odboroví předáci budou s ministry bavit během léta na neformálních schůzkách. Další oficiální jednání se uskuteční v první polovině srpna.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.