Společná východiska CZESHA a AŘG k avizované diskusi o „reformě“ maturitní zkoušky

středa 20. června 2018 ·

Předsednictvo Unie školských asociací ČR – CZESHA a Asociace ředitelů gymnázií zformulovaly tyto společné požadavky týkající se struktury a organizačního pojetí maturitní zkoušky v souvislosti s avizovaným otevřením diskuse k jejímu budoucímu pojetí:


1. Zkoušky společné části maturitní zkoušky realizovat ve dvou úrovních obtížnosti podle volby žáka. Základní úroveň obtížnosti osvědčuje znalosti a dovednosti nezbytné k získání stupně vzdělání střední vzdělání s maturitní zkouškou a k výkonu povolání a činností, u nichž je tato podmínka stanovena právními předpisy; rozšířená úroveň obtížnosti představuje podmínku pro přijetí uchazeče ke vzdělávání ve vyšších odborných školách a vysokých školách. Maturitní zkouška není jen vstupenkou na vysokou školu, ale má svůj profesní, odborný a společenský význam.

2. Prostupnost systému v rámci celoživotního vzdělávání je zaručena možností každého, kdo úspěšně vykonal společnou části maturitní zkoušky v základní úrovni obtížnosti, konat následně zkoušky společné části maturitní zkoušky v rozšířené úrovni obtížnosti.

3. Zkoušky společné části maturitní zkoušky konat pouze v podobě didaktických testů.

4. Společná část maturitní zkoušky se skládá ze 3 zkoušek (český jazyk, cizí jazyk a matematika (matematická gramotnost)).

5. V profilové části maturitní zkoušky konat 3 až 4 zkoušky v režimu školy s případnými závaznými mezemi uvedenými v RVP příslušného oboru vzdělání.

6. Provést revizi kvalifikačních právních předpisů (živnostenského zákona atd.) z pohledu optimálního nastavení nezbytných kvalifikačních předpokladů a s tím spojenou revizi soustavy oborů vzdělání z pohledu stupně v nich dosahovaného vzdělání.

S výše uvedenými východisky jsme připraveni vstoupit a aktivně se zúčastnit odborné diskuse s MŠMT, Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání a dalších relevantních partnerů.

Zdroj: Zpráva AŘG

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.