Praze zoufale scházejí učitelé. Magistrát je „loví“ na benefity

středa 20. června 2018 ·

Ministerstvo školství slibuje růst tarifních platů, magistrát posílá peníze na odměny a přiděluje byty. Přesto se do vyučování nikdo nehrne a školy mají problém sehnat pedagogy. V kombinaci s baby boomem vznikla v Praze kritická situace. Reportáž přináší Deník.cz.


Irena Ropková (praha.eu)
Na nedostatek kvalifikovaných učitelů ředitelé upozorňují už dlouho. Rodiče dětí z libeňské Základní školy Bohumila Hrabala nyní dopady pocítili v reálu. Aby měl kdo učit budoucí prvňáky, rozpouští se několik tříd a děti budou přerozděleny do jiných kolektivů. Opatření se týká i současných žáků prvních tříd. Ti si budou muset po roce zvykat na nové kantory i spolužáky.

"Stát garantuje základní vzdělávání, odpovědnost za jeho zajištění legislativně přesunuje na ředitele škol, ale nevytváří pro to podmínky. Dle mého názoru by akutní nedostatek vyřešila možnost studentů pedagogických fakult z vyšších ročníků jít na zkrácené úvazky do škol," řekla k tomu ředitelka školy Irena Trojanová.

"Předpokládáme, že zlepšení úrovně odměňování může tyto odborně kvalifikované učitele, kteří z praxe odešli, přimět k tomu, aby se do školství vrátili," řekla mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Učitele se snaží dle radní pro školství Ireny Ropkové (ČSSD) udržet i hlavní město. Nabízí jim možnost získat nájem v městském bytě, aby kvůli vysokým komerčním nájmům a kupním cenám nemovitostí neodcházeli z oboru. "Pro tyto účely bylo vyhrazeno dalších 200 bytů, které se podařilo již téměř všechny obsadit," oznámila radní. Na odměny učitelům město vyčlenilo z letošního rozpočtu 600 milionů korun.

Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
20. června 2018 v 8:57  

na venkově= 100 km za práglem , jich sedí bez práce plno

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.