Neděste školy s GDPR!, vzkázala Evropská komise českým médiím

sobota 26. května 2018 ·

Až 20 milionů eur hrozí školám za nedodržení správné ochrany osobních údajů v souladu s novým nařízením EU GDPR, napsala před pár dny MF Dnes. Zastoupení Evropské komise reagovalo na FB: „Milá MF Dnes, prosím nestraš s GDPR čtenáře“. A vysvětlila, proč podle ní taková pokuta školám nehrozí. „Malujeme si to hrozně černě a sami si to komplikujeme,“ říká mluvčí zastoupení Evropské komise v ČR Magdaléna Frouzová pro server Rodiče vítáni.


Magdaléna Frouzová (repro ČT)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Jak se k nařízení staví v jiných zemích?

Třeba v Německu veřejnost po ochraně osobních údajů vyloženě volá, takže nařízení je přijímáno jako něco nutného a potřebného. Obecně jsme národ, který na ochranu osobních údajů moc nedbá. Možná si tak trochu fatalisticky myslíme, že se s tím stejně nic nedá dělat. Ale když se objeví hrozba pokuty, tak se najednou splašíme, a pak jsme i papežštějí než papež. V jiných zemích taková panika nenastala. Další věc je, že pravděpodobně „přisolují“ i firmy, které pak nabízejí, že s GDPR pomůžou. A média mají ráda drama, to je obecně známá věc.

Tak vysoké pokuty opravdu znějí hrozivě. Vy ale v odpovědi MF Dnes říkáte, že se jich školy bát nemusejí? Jak to?

Nařízení stanovuje tak vysoké pokuty ne proto, aby položilo školství, ale aby zapůsobilo na subjekty jako jsou banky, mobilní operátoři, digitální giganti a firmy jako FB, které zpracovávají obří množství citlivých dat. Škol se jako veřejné instituce nařízení týká, ale necílí na ně v první řadě, a taky jim primárně nehrozí postihy, a už vůbec ne tak drastické. Cílem bylo zabránit obchodování s našimi údaji, prodeji naší identity a praktikám s tím spojeným. Je víc a víc jasné, že cokoli děláme na internetu, může někdo „přečíst“ a použít. Nedávný skandál spojený s firmou Cambridge Analytica poodhalil mechanismy, jak se to děje. A je třeba dát silný signál, že si to nepřejeme. My jako občané.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.