Náměstkyně Prudíková: GDPR? Školám administrativa přibude. Nejde však o revoluci

čtvrtek 24. května 2018 ·

„Určitý administrativní nárůst to představovat bude, ale nejde o žádnou revoluci, nýbrž o evoluci v ochraně osobních údajů. Snažili jsme se ředitelům pomoci přípravou metodických materiálů, které jsou k dispozici na ministerském webu od loňského listopadu a letošního března,“ říká náměstkyně ministra školství Dana Prudíková k nařízení GDPR, které zítra vstoupí v platnost. Rozhovor přináší Deník.cz.


Dana Prudíková (msmt.cz)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Školy budou muset zřídit funkci pověřence, který bude vést a kontrolovat záznamy o osobních údajích žáků. Obsadily všechny školy tuto pozici?

To nezjišťujeme, neboť jde o konkrétní odpovědnost každého subjektu. Nicméně ze školení, která v terénu stále probíhají, mám pocit, že se školy s touto povinností s pomocí zřizovatele vyrovnaly a od pátku ho budou mít, třeba i tak, že půjde o sdíleného pověřence pro několik škol zároveň.

Každá škola disponuje velkým množstvím informací o každém žákovi. Mění se s platností GDPR něco pro rodiče ohledně souhlasu s využíváním dat o jejich dětech?

Školy v rámci vzdělávací činnosti primárně vycházejí ze školského zákona. Pokud se osobní údaje shromažďují na jeho základě, pro nikoho se nic nemění. V případě, že se jedná o údaje nad jeho rámec, tedy například kvůli školní prezentaci na webových stránkách nebo na sociálních sítích, účasti na různých soutěžích, kde se předávají data o žákovi třetí osobě, tam již v minulosti školy vyžadovaly od rodičů písemný souhlas.

S biometrickými údaji je to asi komplikovanější, že?

Diskutovali jsme o tom s Úřadem na ochranu osobních údajů a shodli jsme se, že jde o velmi citlivé údaje, jejichž používání by se mělo minimalizovat. Ochrana osobních údajů tohoto typu může převyšovat nad jiným chráněným zájmem a navíc lze stejného účelu, tedy zajistit bezpečí ve školách, dosáhnout jinými prostředky, například čipovými kartami ke vstupu do škol.

Celý rozhovor naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.