Jaké vědomosti by měli žáci získat? Vzdělávací programy se změní, začne se u IT a matematiky

úterý 24. dubna 2018 ·

Ministerstvo školství chce upravit požadavky na znalosti, které by měly mít děti, které opouštějí první a druhý stupeň základní školy. Rámcové vzdělávací programy, které před deseti lety nahradily osnovy, potřebují aktualizaci i podle většiny učitelů. Reportáž přináší Česká televize.


 
Povinná maturita z matematiky je pro někoho strašákem, pro jiného nanejvýš rozumným opatřením, pro ministerstvo školství je to ale také podnět k revizi vzdělávacích programů. Ty stanoví, jaké znalosti by měly děti získat během školní docházky.

Někteří ředitelé škol a neziskové organizace se ale obávají, aby aktualizace rámcových programů nebyla tak důsledná a podrobná, že by vlastně vznikly novodobé osnovy. Podle ředitele ZŠ Lyčkovo náměstí Jana Kordy by bylo osnovám podobné, kdyby se v dokumentu objevil výčet požadovaného učiva.

Bohumil Kartous ze spolku EDUin považuje za největší problém, že se o aktualizaci vzdělávacích programů takřka nic neví. „Neexistuje otevřená veřejná diskuse nebo otevřená odborná diskuse o tom, co v obsahu vzdělávání měnit,“ uvedl.

Národní ústav pro vzdělávání pedagogy uklidňuje, že jsou obavy z návratu osnov liché. Diskuse o podobě změn by pak byla předčasná, protože revize vzdělávacích dokumentů teprve začínají. Hotové by měly být v roce 2020.

Celý text a reportáž ke stažení naleznete zde

1 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
24. dubna 2018 18:36  

Jedním z magických slov korporátní sféry je "SMART cíl". To SMART je akronym z anglických slov něco jako Specific/Measurable/Achievable/Relevant/Time bound (specifický/meřitený/dosažitelný/relevantní a časově ohraničený). I když se na to praxi nabalí spousta kravin, má to něco do sebe.

To tlustě vyznačené apoštolové školství 4.0, pracovníci NVU a vlastně celé RVP s jejich výstupy systematicky ignorují. Asi aby mohli hlásat stále nová moudra až do penze.
Bylo by dobré konečně formulovat smysl školní docházky s ohledem na dosažitelnost... A to prostě "žáci zvládají..." není ani pokud se omezíme na trojčlenku a power point...Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.