Asi 13 % Romů se učí podle osnov pro lehce mentálně postižené

sobota 6. ledna 2018 ·

Téměř každé osmé romské dítě se v základní škole učí podle osnov pro školáky s lehkým mentálním postižením. Týká se to zhruba 12,7 procenta romských školáků. Podíl se za poslední rok nezměnil. Vyplývá to ze zprávy o plnění plánu opatření, která mají přispět k začlenění romských dětí do běžných škol. Podle kvalifikovaných odhadů chodí v tomto školním roce do základních škol v Česku 33.704 Romů a Romek. Informuje ČTK.Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 odsoudil Českou republiku za to, že přeřazením 18 romských dětí do zvláštních škol porušila jejich právo na vzdělání a diskriminovala je. Od září 2016 odstartovala v Česku takzvaná inkluze, tedy začleňování dětí se speciálními potřebami do běžných škol. Ministerstvo školství každoročně vládě předkládá zprávu o pokroku a plnění opatření. Babišův kabinet se s ní už seznámil. Informace resort pravidelně zasílá i Radě Evropy. Má je poskytnout do poloviny února, a to včetně statistik.

Zpráva pro vládu uvádí, že podle odborných odhadů chodí do škol se vzdělávacím programem pro lehce mentálně postižené 4290 romských dětí, tedy 12,73 procenta.

V Česku funguje 4152 základních škol. Celkem se v nich vzdělává 926.108 dětí. Romští školáci tak představují 3,6 procenta žáků základních škol Víc než pětina romských dětí chodí pak do škol, kde přes polovinu jejich spolužáků tvoří Romové a Romky. Takových škol je v Česku 77. Ve 12 školách je romských žáků a žaček dokonce víc než 90 procent.

Celý text naleznete zde

16 komentářů:

vstek řekl(a)...
6. ledna 2018 20:08  

Nechápu pointu. Je to dobře, nebo ne? Po tom, co se tvrdilo, že všechny Romy posíláme automaticky do zvláštních škol je to docela malé procento. S ohledem na jejich předškolní vzdělávání (resp. nevzdělávání) je to skoro zázrak, že jich je tolik na normálních školách. Díky inkluzi se mohou romské děti , které neumí ani česky ani romsky učit v přeplněné třídě ještě dva světové jazyky. Bůh nám pomáhej.

Janek Wagner řekl(a)...
6. ledna 2018 20:40  

Lživý titulek, lživý perex. Jak hluboko může ještě veřejnoprávní tisková agentura klesnout?

krtek řekl(a)...
7. ledna 2018 8:36  

Pětina plus osmina je přibližně čtvrtina. Když tuto čtvrtinu, pravděpodobně ze sociálně vyloučených lokalit, přivedeme do inkluzivních škol a zajistíme plnou mimoškolní podporou, což lze jen internátními školami nebo zrušením sociálně vyloučených lokalit (což oboje je pro školu jako takovou nemožný úkol), možná se to o procento zlepší. A co ti, co stejně neuspějí?

vstek řekl(a)...
7. ledna 2018 9:11  

Stejně bych rád věděl, kde se berou ty přesné počty romských žáků. Předpokládám, že polovina ze započítaných dětí ještě ani neví, že jsou Romové a čtvrtina by s takovým označením nesouhlasila.

Radek Sárközi řekl(a)...
7. ledna 2018 15:50  

Uvidíme, zda po zavedení GDPR všem školám všichni rodiče podepíšou souhlas s tím, že budou jejich děti identifikovány jako Romové - podle slavné metodiky MŠMT...

Radek Sárközi řekl(a)...
7. ledna 2018 15:52  

Co jsou "osnovy pro lehce mentálně postižené? Příloha RVP-LMP byla zrušena...

Jirka řekl(a)...
7. ledna 2018 17:28  

To je něco jako lehčí studijní obory na VŠ pro studenty ducha mdlého.

tyrjir řekl(a)...
7. ledna 2018 17:33  

pétina (0,2) + osmina (0,125) = přibližně čtvrtina (0,25) ?!!!

Cože ?!!!

0,2 + 0,125 = 0,325
Tohle je spíš "přibližně" třetina (0,33333333....), není-liž pravda, pane krtku?
Nejste náhodou poradcem MŠMT pro matematiku a školský rozpočet?

Jsem pro to aby učitelé dostali od září přidánu "krtkovu přibližnou čvtrtinu" (čti přibližně třetinu) svých dosavadních platů. :)))

Radek Sárközi řekl(a)...
7. ledna 2018 18:12  

Takže osnovy pro lehce mentálně postižené neexistují a kdo je Rom, se odhadne podle vzhledu - pak se z toho vypočítá přesně 13 %. :-o

krtek řekl(a)...
7. ledna 2018 18:52  

Ano, udělal jsem chybu. Můj zlomkový výpočet 13/40 svedl můj odhad níž, než měl. Čímž se omlouvám a nedám si po večeři viržinko.
---
A ještě by mne zajímalo, kam zmizely ty dva příspěvky, co jsou a nejsou. Ale asi jsou někde s mlíkařem a dalšími. Ach jo.

tyrjir řekl(a)...
7. ledna 2018 18:56  

A maže, a maže, a maže.

zase beze stopy...

vstek řekl(a)...
7. ledna 2018 19:17  

Máme zaděláno na 120 příspěvků k diskusi, z toho 40 smazaných. Sázka? :-)

tyrjir řekl(a)...
8. ledna 2018 0:13  

Myslím, že to cenzorké skóre 40/120 (třetina smazaných komentářů) závisí mj. i na tom, zda se do diskuse kromě cenzorem mazaných stálic zapojí i další cenzorem kontextově jazykologicky protěžované i neprotěžované avšak autocenzorsky konsolidované stálice. :)

tyrjir řekl(a)...
8. ledna 2018 0:27  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
tyrjir řekl(a)...
8. ledna 2018 1:21  

V Německu začal platit zákon proti „hejtům“, z internetu mizí vtipy https://zpravy.idnes.cz/nemecko-netzdg-facebook-twitter-afd-d69-/zahranicni.aspx?c=A180106_374481_zahranicni_aha

Možná, že pan Komárek aspiruje svou cenzorskou praxí, která v mazání vtipů předběhla snad i praxi německou, na nějakou mezinárodní novinářskou cenu.

J.Týř

Simona CARCY řekl(a)...
8. ledna 2018 9:36  

Tak Ovčáček se vypracoval taky ze skromných poměrů, taky toho moc nepobral, šéfredaktor je na dobré cestě!Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.