Ochrana dat přijde školství na milióny

čtvrtek 7. prosince 2017 ·

Ochranu osobních dat musí do příštího roku kvůli novému evropskému nařízení (GDPR – General Data Protection Regulation) zlepšit nejenom firmy, ale například i školy a další veřejné instituce. Předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák v úterý upozornil, že náklady na zavádění GDPR musí zaplatit školy nebo jejich zřizovatel. Ministerstvo vnitra odhadlo podle něj tyto náklady pro veřejné správy obcí a měst bez příspěvkových organizací na 600 miliónů korun ročně. Informuje deník Právo.


Ministerstvo školství již připravilo pro školy a školky metodiku, jak mají při zavádění nového evropského nařízení o ochraně osobních údajů postupovat. Nařízení vstoupí v účinnost 25. května 2018. Všichni správci a zpracovatelé údajů budou mít podle něj povinnost prokazovat, jak chrání data. Podle končícího ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD) to školy zatíží další administrativou, metodika by jim ale měla pomoct se s ní vypořádat, řekl na včerejším brífinku s Polčákem.

Podle Polčáka je velký problém v tom, že v ČR není dost pověřenců, kteří by agendu ochrany dat podle nového evropského nařízení vykonávali. „Bavíme se u veřejné správy o potřebnosti minimálně na 500 osobách (pověřenců) a ty v tuto chvíli nejsou. Firmy, které zprostředkování této služby nabízejí, situace samozřejmě využívají a jejich nabídky jsou velmi razantní,“ uvedl. Nabídka těchto firem podle něj začíná zhruba na 7000 korun měsíčně pro jednu organizaci.

Ke snížení nákladů mají vést právě i školení ředitelů, kteří se mají dovědět, co dělat, aby za tyto nové služby nemuseli tolik platit. „Jde o to, jak školy vyškolit, aby agenda byla efektivní. Školy mohou například sdílet jednoho pověřence,“ upřesnila náměstkyně ministra školství Dana Prudíková.

Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.