Ve školkách jsou desítky tisíc batolat, přibývají problémy

čtvrtek 7. prosince 2017 ·

Přestože školky zatím nemusejí přijímat děti mladší tří let, už dnes jsou v mateřinkách desítky tisíc batolat. Pro školky představují sice vyšší zátěž, ale zároveň při nízkých počtech dětí i doplnění příjmů. Za tři roky ale budou školky v případě zájmu rodiče přijímat batolata povinně. Ředitelé mateřinek z toho ale nadšení nejsou. Informuje deník Právo.


Z celkového počtu 362 653 dětí v mateřských školách je 44 729 mladších tří let. Najdou se dokonce i děti mladší dvou let, kterých je 950. Dohromady představují 12,6 procenta všech dětí ve školkách.

Umístění nejmenších dětí do mateřinek sice má napomoci matkám k návratu do práce, ale školky kvůli nové úpravě nejásají. Budou muset přizpůsobit prostory i vybavení. „Máme velmi dobře propracovaný systém předškolního vzdělávání. Ale u dětí mladších tří let nemůže být o nějakém vzdělávání řeč,“ řekla Právu ředitelka MŠ Slovenská ve Zlíně Jana Moučková.

„U těchto dětí jde hlavně o socializaci, většina z nich ještě přichází s plínkami a ještě ani nemluví. Musíme měnit všechno, co se týká hygienických potřeb. Dřív do školky nastupovaly děti, které byly v oblasti sebeobsluhy samostatné,“ posteskla si.

Připouští sice, že rodiče potřebují zajistit dětem hlídání pod tlakem ekonomické situace, ale přesto by se prý měli raději věnovat dětem. „Tyto děti mají být s maminkami, protože tak skvělý sociální systém nikde na světě nemají. Vím, že se tlačí na návrat maminek do práce, ale dvouleté dítě do mateřské školy nepatří,“ řekla ředitelka Moučková.

Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo

1 komentářů:

poste.restante řekl(a)...
8. prosince 2017 v 21:46  

Vím, že se tlačí na návrat maminek do práce, ale dvouleté dítě do mateřské školy nepatří,“ řekla ředitelka Moučková.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.