„Pro nás je nejdůležitější kvalita vzdělávání. Jsme v situaci, kdy nabídka razantně převyšuje počet dětí. Ředitelé přijmou kohokoli a tím se snižují se požadavky na jejich kvalitu. Do maturitních oborů se přijímají žáci, kteří na maturitu nemají, měli by být na učňovském oboru a řádně se naučit řemeslo,“ říká Martina Berdychová v rozhovoru pro MF DNES. Náměstkyně hejtmana pro školství Berdychová je autorkou návrhu na slučování 21 škol v Královéhradeckém kraji.
![]() |
Martina Berdychová (vychodocesi2.cz) |
Překvapily vás poměrně ostré protesty proti slučovacím plánům?
Spíš mě překvapili někteří vystupující, kteří náhle změnili názor. Byli jsme na něčem dohodnuti, ale pak zazněl pravý opak, popřípadě podali zkreslené informace. Ale to se stává. Já jsem čekala, že kritika bude ještě větší. Když mluvíte s lidmi v terénu, všichni vám odsouhlasí, že optimalizace je nutná, protože školství se dostalo do stavu, že se s ním musí něco udělat. Problém však nastane, když se to dotkne jejich města, jejich školy. ..
Ale opakuji: čekala jsem, že to bude ještě ostřejší.
To se možná dočkáte za rok, až představíte návrh na sloučení gymnázií.
Od začátku jsem říkala, že krok, který předkládáme, není nikterak radikální, víceméně jím zachraňujeme vzdělávání na malých městech. Otázku gymnázií chceme otevřít až v příštím roce, ale je pravda, že to bude ještě mnohem náročnější.
Máte již ve věci optimalizace gymnázií alespoň rámcovou představu jak ji provést?
Návrh konkrétních kroků budeme připravovat s odborem školství. Oslovila jsem starosty hlavně menších měst, jestli mají zájem na zachování víceletých gymnázií. Setkáváme se totiž třeba s tím, že ta osmiletá jsou konkurencí pro základní školy a odebírají jim děti. Mimochodem, když Česká školní inspekce porovnávala vědomosti žáků šesté třídy a těch z prvního ročníku střední školy, šesťáci toho z češtiny a matematiky uměli víc. Musíme si položit otázku, co se na základních školách děje a proč poměrně velké procento dětí hlavně v menších městech odchází na víceletá gymnázia. Téměř všichni starostové mi řekli, že na zachování víceletých gymnázií mají zájem, takže to nebude jednoduché.
Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES
2 komentářů:
pokud obec školu chce,nechť si ji platí,na západě jsou municipální školy v kategorii soukromé
Učil jsem na víceletém gymnáziu a učím i na ZŠ a SŠ. Rozsah výuky a atmosféra ve třídě je na gymnáziu se ZŠ nesrovnatelná. Ten zmíněný výsledek buď smrdí zfalšovaným výzkumem nebo otřesným gymnáziem (kde se to "zjistilo").
Okomentovat