Šéf technologické firmy: Školy musí učit jinak

pátek 29. září 2017 ·

„Tomu projektu říkáme Future of the Work, tedy Budoucnost práce. Vycházíme z toho, že vlastně nějakých šedesát až sedmdesát procent profesí, které budou dnešní děti vykonávat, ještě neexistuje. Nicméně školství učí stále stejným způsobem a v nejbližší době pořád učit bude. Když si dnes děti řeknou „chci být pilotem“, tak je to super – ale možná piloti nebudou existovat. Chceme je dovést k tomu, aby uvažovaly jiným způsobem: co je důležité a co ne, které profese jde jednoduše zautomatizovat a u kterých to nepůjde. O tom se chceme s dětmi zábavným způsobem bavit. Formou her, využíváním grotesek, zapojením herců… Nejde jen o to, téma představit, chceme diskusi,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Petr Lukasík, který vede ostravské Tieto zaměstnávající více než 2300 lidí. Vysvětluje, jak efektivní může být dlouhodobý kontakt se studenty, či dokonce už i s žáky základních škol. Od něj vede přímá cesta ke stážím a často i k získání kvalitního zaměstnance..

V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:

Petr Lukasík (linkedin.com)
Jak by školy měly na očekávané změny reagovat?

Když se dělal průzkum, které práce za posledních 15 či 20 let zanikly, převažovaly ty, které málo kombinovaly matematiku a měkké sociální dovednosti. Ty profese zanikají, protože se zautomatizují. Ale v momentě, kdy jde o zmíněnou kombinaci, je to jiné. Takové obory se těžko automatizují a ani v dohledné době to nebude zrovna jednoduché. Z toho plyne, že bychom se měli více zaměřit na myšlení v souvislostech a na kritické myšlení, nejenom na to, aby se žáci něco naučili nazpaměť. Tlak na dnešní děti bude mnohem větší než na nás. Potřebují umět kriticky myslet a chápat, že ne všechno, co přečtou, je pravda, dávat si věci do souvislostí a věnovat pozornost i opačným názorům. Pracovat na schopnostech rozpoznávat souvislosti, bavit se o nich, hodně se zaměřit na empatii. To žádný stroj v nejbližší době nenahradí. Tohle ale školy nedělají, od základních až po vysoké.

Co je třeba změnit, odkud začít? Vy jste finská firma a finské školství je dáváno za vzor.

Je paradoxní, že finské školství samo o sobě řeklo: už jsme zastaralí. Vlastně všichni v Evropě se ho snaží napodobit, ale sami Finové chtějí revoluci ve školství. Podle mě je potřeba, aby více dělaly firmy, ne všechno musí být hrazeno státem. Myslím, že mnoho firem se může takhle bavit s dětmi a z toho se může vyvinout reálná forma výuky. Je to důležité, málokterý politik lidem řekne, že pro ně nebude práce.

Celý text naleznete zde

11 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
29. září 2017 v 7:56  

Herci a grotesky, to je ta správná cesta k pozvednutí kritického myšlení. A ke kombinování matematiky a čímkoli...

Unknown řekl(a)...
29. září 2017 v 10:28  

jenže ona ta práce pro třetinu či polovinu lidí (jak kde) skutečně nebude,žádná

Eva Adamová řekl(a)...
29. září 2017 v 10:33  

No tak ti lidé bez práce budou mít alespoň dost času na uvažování a hraní grotesek.

Unknown řekl(a)...
30. září 2017 v 7:58  

zde je krásně vidět, jak je důležité mít systémově státní a soukromé školství,dnes máme vpodstatě pouze státní a soukromé firmy požadují po státu ,aby za státní peníze jim vzdělal a vychoval prac sílu aniž by za to něco platily,takže stát dnes na vlastní náklady vzdělá soustružníka,dokonce i stipendium dává,aby firmy pak tohoto soustružníka nezaměstnaly a dovezly si mongolského pastevce a ten soustružník bude doma sedět na socdávkách od státu

poste.restante řekl(a)...
30. září 2017 v 13:14  

Ředitel základní školy:
Firmy musí vyrábět jinak. Dnešní děti jsou jiné a firmy se jim musí přizpůsobit. Upravit lidem jejich pracovní podmínky tak, aby se v nich cítili šťastni, zažívali pocit naplnění a zábavy. Formou her, využíváním grotesek, zapojením herců,...
:-)

Unknown řekl(a)...
2. října 2017 v 5:24  

Potřebují umět kriticky myslet a chápat, že ne všechno, co přečtou, je pravda, dávat si věci do souvislostí a věnovat pozornost i opačným názorům. Pracovat na schopnostech rozpoznávat souvislosti, bavit se o nich, hodně se zaměřit na empatii...

a k čemu mu tohle bude na pásu v montovně dobrý?

Unknown řekl(a)...
2. října 2017 v 5:30  

Podle mě je potřeba, aby více dělaly firmy, ne všechno musí být hrazeno státem. Myslím, že mnoho firem se může takhle bavit s dětmi a z toho se může vyvinout reálná forma výuky. Je to důležité, málokterý politik lidem řekne, že pro ně nebude práce.

naprostý souhlas,vzdělání svých budoucí zaměstnanců,by si si firmy měly platit samy (firemní školy) nebo za ně platit státu (státní školy)

tyrjir řekl(a)...
2. října 2017 v 8:15  

Podle mě je potřeba, aby veřejné školy byly především VZDĚLÁVACÍ zařízení, jak jim určuje Ústava i další zákony, aby občané Česká mohli pracovat v závodech s vysokou přidanou hodnotou a měli ze své kvalifikované práce příslušný užitek. Ve Finsku to kdysi pochopili. V Česku se to nedaří. Podfinancované veřejné školy tu nejsou proto, aby vyklízely prostřednictvím sociálně a zdravotně orientované "pečovatelizace" (viz hloupě provedená Inkluze klamně označovaná za krok ke kvalitnímu Společnému vzdělávání všech dětí a viz pečovatelsky orientovaný Kariérní neřád) pole soukromým školám. Školský rozpočet je proto potřebné zvětšit na jinde obvyklou úroveň a učitelé by měli být učiteli a ne jen pedagogy (pečovateli:). J.Týř

Unknown řekl(a)...
2. října 2017 v 9:19  

aby občané Česká mohli pracovat v závodech s vysokou přidanou hodnotou a měli ze své kvalifikované práce příslušný užitek

u nás nejsou a nebudou závody s vys přid hodnotou ale montovny,takže požadované profese jsou,kvalif dělník,pomocný dělník,skladník,vrátny,řidič, užitek z práce proletáře má především kapitalista,ne stát či proletář
hlavním cílem státu není vychovávat inženýry,kteří by rozváželi pizzu nebo seděli na sávkách,ale udržovat mládež hlídavou.v teple a světle co nejdéle aby neběhala po ulicích a nezapalovala auta a nepovalovala se zfetovaná po vozovce

Unknown řekl(a)...
2. října 2017 v 9:22  

tykjir / učitelé dnes jsou a v budoucnu i budou těmi "pedagogy" co budou děti hlídat,něco jim povídat,poskakovat s nimi a válet se kreativně po koberci

tyrjir řekl(a)...
2. října 2017 v 9:47  

"Vycházíme z toho, že vlastně nějakých šedesát až sedmdesát procent profesí, které budou dnešní děti vykonávat, ještě neexistuje... Chceme je dovést k tomu, aby uvažovaly jiným způsobem: co je důležité a co ne, které profese jde jednoduše zautomatizovat a u kterých to nepůjde. O tom se chceme s dětmi zábavným způsobem bavit. Formou her, využíváním grotesek, zapojením herců… Nejde jen o to, téma představit, chceme diskusi,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Petr Lukasík, který vede ostravské Tieto zaměstnávající více než 2300 lidí. Vysvětluje, jak efektivní může být dlouhodobý kontakt se studenty, či dokonce už i s žáky základních škol. Od něj vede přímá cesta ke stážím a často i k získání kvalitního zaměstnance..."

Pokusy "vyzobávat rozinky" (talenty že ZŠ a SŠ) ze strany velkých firem nejsou nijak neobvyklé. Oceňuji však humornou kreativitu, se kterou na to firma Tieto jde přes hry, grotesky a herce a přes demagogii, že 60 až 70 % profesí pro dnešní děti ještě neexistuje.

Tenhle zábavný víkendový koutek se vám, pane Komárku, myslím, docela povedl!


Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.