Případ Hostouň: Plán chovanců na vraždu vychovatele rozpoutal diskusi. Stát chce zpřísnit výchovné podmínky

pátek 22. září 2017 ·

Před dvěma týdny naplánovali neplnoletí chovanci komunitního centra, patřícího pod Výchovný ústav v Hostouni na Domažlicku, že zavraždí vychovatele. Případ možná pomůže nastartovat některé změny. Je totiž pravděpodobné, že problémoví chovanci v ústavech budou mít přísnější režim, po kterém volají lidé, kteří bydlí v okolí těchto zařízení. Reportáž přináší MF DNES.


Ministerstvo školství chce situaci řešit společně s ministerstvy práce a sociálních věcí, spravedlnosti a vnitra. „Zařízení v praxi nemají mnoho možností, jak uvedené ovlivnit. Chybí větší pravomoci, případně systémová a zákonně ošetřená spolupráce s policií, státním zastupitelstvím a soudy,“ uvedlo ministerstvo školství v oficiálním vyjádření.

Po pokusu o vraždu vychovatele psal hostouňský starosta Miroslav Rauch ministru školství Stanislavu Štechovi, že by s ním chtěl o situaci jednat. „Děti nejsou ve výchovném ústavu za odměnu, ale za trest. A tady je podle našeho názoru kámen úrazu, protože by měly mít tvrdší režim. Zakázaná vycházka není trestem,“ uvedl starosta. Policie v letošním roce řešila přes 260 útěků chovanců z hostouňského zařízení.

Úředníci z ministerstva potvrdili, že v posledních dvou třech letech přibývá případů, kdy klienti výchovných ústavů páchají trestnou činnost, jsou agresivnější a méně respektují předepsaná pravidla. „V mnoha případech jsou klienti do zařízení umísťováni bez předchozí komplexní diagnostiky. Přicházejí s obtížemi, které se rozkrývají až v době pobytu. Navíc ředitelé zařízení nejsou ze zákona informováni o skutcích, které klienti páchají mimo, a nemůžou tak pokaždé přijmout adekvátní opatření,“ uvedli pracovníci tiskového odboru ministerstva školství.

Celý text naleznete zde

2 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...
22. září 2017 v 10:47  

Ombudsman zatrhne.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
22. září 2017 v 19:51  

Chlapci byli málo motivování, vychovatelé se musí více snažit!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.