17:00: Ministryně Valachová podá demisi k 31. květnu. (Aktualizováno)

úterý 9. května 2017 ·

Ministryně Kateřina Valachová právě v České televizi oznámila, že k 31. květnu podá demisi. Nechce poskytovat ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) záminku k tomu, aby odváděl pozornost od svých závažných problémů, napsala na twitteru. K odstoupení ji vyzývali někteří politici kvůli kauze sportovních dotací."Chci podpořit politickou kulturu, tak jak ji prosazuje sociální demokracie, proto rezignuji na funkci ministryně školství," uvedla. Odpoledne přitom na tiskové konferenci o dalším financování sportu oznámila, že neodstoupí, že se nezříká své politické odpovědnosti a vyčká, zda ji bude schopna obhájit. Poté ale mluvila o okolnostech s premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Rezignaci mu nabídla sama. "Moje osobní rozhodnutí je nezvratné," řekla novinářům Valachová. Nechce, aby aktuální situace na ministerstvu, byla zneužívána v "politických půtkách" nebo v předvolební argumentaci vůči ČSSD. O možném nástupci s premiérem nemluvila.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poděkoval Valachové za odpovědné rozhodnutí, které je v zájmu slušné politické kultury. Prezident Miloš Zeman se s ministryní setká po svém příletu z Číny, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Z návštěvy se vrátí 18. května.

Valachová podá rezignaci k 31. květnu, tedy v den, kdy má Senát projednávat kariérní řád. Nechce, aby kvůli vyvození její politické odpovědnosti utrpělo školství. Doufá, že ještě kariérní řád prosadí.


Záznam vystoupení Kateřiny Valachové v České televizi naleznete zde
Celou zprávu ČTK naleznete zde
O rozhodnutí ministryně Valachové informují zpravodajské servery: iDNES, Aktuálně, iHNED, lidovky, Novinky
Tiskovou zprávu MŠMT naleznete zde
 

10 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
9. května 2017 v 17:08  

Škoda, byla to docela sympaťačka. Akorát se jí moc nepovedla ta inkluze, přijímačky, maturity, povinné školky a kariérný řády. Jinak to vedla dobře. Třeba to navýšení platů, co druhý den sežrala inflace. Nu což. Příjde nějaký padesátý ministr a pojede se dál.....třeba ten s tím zlatým jménem od Koblížků.....

Unknown řekl(a)...
9. května 2017 v 17:27  

až přijde někdo od koblížků ,tak začne ve školství peří lítat

Pepa řekl(a)...
9. května 2017 v 17:58  

Tak to paní V. její odhodlání aféru "zvládnout" dlouho nevydrželo. Copak se asi stalo v tom kratičkém období? Nebo že by možným způsobem "zvládnutí" myslela i demisi? To mi přijde matoucí, ale politici mlžit umí, o tom žádná.

aknelka řekl(a)...
9. května 2017 v 18:54  

Já bych ještě s komentáři počkala, pár dní, může se to (z)měnit...:)

Lexxa řekl(a)...
9. května 2017 v 19:05  

Ty veletoče, co předvádí představitelé sociální demokracie naznačují i to, že oni sami nerozhodují a tom, zda ve svých funkcích zůstanou či nezůstanou. Jak jinak si vysvětlit "obrácení" paní ministry během dovu a půl hodiny. Tento stát řídí zřejmě někdo jiný?
A je velice smutné, že se do takovýchto afér dostávají vysocí úředníci instituce, která řídí vzdělávací soustavu našeho státu. Tu vzdělávací soustavu, na jejíž dělníky je v současné době kladen stále vyšší nárok na to vychovávat svobodného, čestného, pracovitého a svědomitého (atd.) občana.
Je mi z toho hodně nevolno.

Ferda44 řekl(a)...
9. května 2017 v 19:08  

Paní Valachová tedy možná podá demisi a odejde...
Bohužel po ní zůstane ještě větší binec, a to jak na ministerstvu, tak ve školství, než se podařil jejím některým (zejména socialistickým) předchůdcům.
Její nástupci se ještě po letech budou muset vypořádávat s extrémním nárůstem zaměstnanců ministerstva, důsledky působení za její éry ustanovených tzv. státních zaměstnanců (např. Fryč a Pícl, ale nejen), množstvím a důsledky vlivu podivných poradců a ještě podivnějších "politických náměstků" či hloupostmi jako pamlsková vyhláška, inkluze, kariérní řád nebo tzv. spravedlivé financování "podle odučených hodin"...
Na druhou stranu - asi jsem nekriticky negativní a určitě může být i hůř...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
9. května 2017 v 19:42  

A zůstane nám po ní zpackaná inkluze.

Jiří Legner řekl(a)...
9. května 2017 v 22:09  

Pán Bůh s námi a zlé pryč. Víc není potřeba dodávat.

tyrjir řekl(a)...
10. května 2017 v 3:14  

Stihnou ještě paní ministryně ještě s panem premiérem řádně písemně odpovědět na písemná podání, jak to určuje Správní řád? J.Týř

Jana Karvaiová řekl(a)...
10. května 2017 v 6:17  

Nemyslím si, že při demisi Valachové jde o Valachovou. Ty hrátky začali cca před týdnem a celé to spíš vypadá jako laboratorní práce ve vládě. Tak schválně, který pokus vyjde?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.