Speciální pedagožka: Autismus může být schovaný hluboko pod povrchem a je trvalou součástí osobnosti dítěte

sobota 22. dubna 2017 ·

„Hodně lidí si pod pojmem autismus stále ještě představí nejtěžší formu postižení. Většina lidí s autismem se ale nachází na škále středně či vysocefunkčního autismu, porucha u nich na první pohled není patrná. Okolí si pak těžko uvědomí, že zvláštní projevy v chování dítěte nemusí být způsobené výchovou, ale že se jedná o projev poruchy autistického spektra,“ říká speciální pedagožka Alena Siváková v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Siváková pokračuje:

Alena Siváková (autismusprocit.cz)
V takových případech rodinu nehodnotí úplně pozitivně. Přitom péče o lidi s viditelným postižením má u nás poměrně dlouhou tradici a ostatní k nim podle toho přistupují. Vzhledem k tomu, že u dětí s autismem často nebývá porucha očividná, okolí od nich očekává, že se budou chovat jako ostatní děti. Autismus může být ale schovaný hluboko pod povrchem a je trvalou součástí osobnosti dítěte.

Pro rodiče dětí s lehčí formou poruchy je třeba náročné vysvětlovat, že například za záchvat v obchodním centru nemůže nevychovanost dítěte, ale přemíra smyslových podnětů, které jsou pro dítě náročné. Pro člověka, který nepřišel do styku s dítětem s autismem, je pak jeho chování těžko pochopitelné.


Celý rozhovor naleznete zde

3 komentářů:

Unknown řekl(a)...
23. dubna 2017 10:24  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Unknown řekl(a)...
23. dubna 2017 10:26  

Milí novináři, psychologové a jiní odborníci. Že má dítě nějaký problém, pozná každý rodič, který se chce o to starat. Autismus je dnes in, ale jsou i jiné poruchy. Ale co s tím? Tedy neokecávejte, ale raďte, co mají rodiče dělat. Jak postupovat. Jinak je váš článek jen zbytečné špinění papíru. Zde titulek plně vystihuje obsah článku.

Jana Karvaiová řekl(a)...
23. dubna 2017 15:48  

M vanek - dovolím si nesouhlasit. povědomí např. o autismu nemají ani učitelé,, natož někteří rodiče. A problém je i s pediatry, kteří často ignorují některé podivné projevy dítěte se slovy: on se rozmluví, on se rozjede, kluci jsou pomalejší. Přitom raná péče o autistické děti je docela stěžejní. Velice malé povědomí o autismu (ale bohužovel o mnha dalších vadách) nemají učitelé. Autistu si často představují jako Rainmana s podivnou ohromnou pamětí. Přitom někteří autisti mohou být velmi nenápadní a až teprve delší pozorovnání a stesky rodičů mohou vést k celkové diagnoze. Žel, tuto diagnozu nejsou ochotní akceptovat ani někteří současní dětští psychiatři, a to už je na pováženou. proto bývá často Asperger zaměňován za expresivní poruchu chování a řeči nebo jiný typ autismu za mentální retardaci (některé děti nemluví). Vůbec si neumíte představit, jak šílené starosti mají rodiče některých autíků.Např. s obyčejným jídlem nebo oblékáním. A chování takových dětí může být svedeno na chování malého tyrana. Ty hranice jsou někdy strašně jemné a je třeba ,v zájmu dítěte, je rozpoznat a rodině pomoci. jinou kapitolou by bylo vzdělávání autíků, kteří nejsou mentálně postižení a v současnosti jsou donuceni chodit do běžných škol. Ty děti nesnáší ( ve velké míře) velký kolektiv, hluk apod. jenže do praktických škol už nesmí. nevím proč, když dnes je možné každému dítěti napsat IVP podle RVP Z. I velmi špatně mluvící autista se musí učit jazyk. je to děs.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.