Které neziskové organizace opravdu dělají pro společnost něco dobrého? To by měl podle nového zákona posuzovat soud.

středa 22. března 2017 ·

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce, aby stát mohl určit, které organizace přispívají k „obecnému blahu". Takové společnosti by získaly status veřejné prospěšnosti a z něj vyplývající daňové zvýhodnění i jednodušší přístup k dotacím. Návrh zákona již zítra bude projednávat ústavněprávní výbor. Místopředseda Strany zelených Michal Berg označuje návrh za „nepřiměřenou šikanu“. Informuje Deník.cz.

Michal Berg (zeleni.cz)

Původně měl návrh zvýšit důvěryhodnost neziskových organizací a podpořit tak jejich aktivity. Místopředseda Strany zelených Michal Berg ale tvrdí, že se děje pravý opak. Zákon totiž prošel dlouhou řadou úprav. Podle Berga neziskové organizace jeho současnou podobu odmítají.

„Spolky by se mohly dočkat toho, že úřady podmíní takovým označením například možnost ucházet se o dotace nebo možnost odečíst si z daní dary na dobročinnost," upozorňuje Berg. „Na žadatele navíc zákon klade tak náročné povinnosti, že je splní jenom velké organizace s profesionálním zázemím. Nakonec tedy zákon nijak neodliší poctivé a nepoctivé neziskovky, ale pouze ty malé od několika největších," varuje Berg. „Taková situace by pak byla nepřiměřenou šikanou, vedoucí až k likvidaci podstatné části neziskového sektoru," dodává.

S tím však nesouhlasí mluvčí resortu spravedlnosti Tereza Schejbalová. „Návrh klade na zájemce o status veřejné prospěšnosti vyšší požadavky. Je však třeba zdůraznit, že podání žádosti o udělení statusu je založeno na principu dobrovolnosti ze strany jeho potenciálních nositelů," prohlašuje mluvčí.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.