Michal Černý: Učitel jako kurátor digitálního obsahu

neděle 19. února 2017 ·

Téma kurátorství online obsahu do českého prostředí přinesl Bořivoj Brdička a jeho Spomocník. Základní myšlenka spočívá v tom, že učitel vytváří sbírky – kolekce, které mají určitý vzdělávací obsah nebo kontext. Z nepřeberného množství informací na internetu tedy vybírá to, co podle něj stojí za přečtení či studium pro jeho studenty.

Druhým krokem pak může být rozšíření kompetence kurátora také na žáky či studenty. Učitel v konektivistickém ani konstruktivistickém pojetí vzdělávání nemá monopol na vědění. Kurátorství je současně vzorovým příkladem toho, jak lze učení pojmout moderním kompetenčním způsobem. Jedinec u něj musí uplatňovat řadu důležitých kompetencí a prokázat informační gramotnost. Současně se akcentuje rozměr toho, že není tak důležité si vše pamatovat, ale zásadní je umět informace najít, setřídit a zhodnotit, syntetizovat. Přes učitele kurátora se tak v ideálním případě do kurátorské role postupně dostává celá třída.

Kurátorství je systematickou činností, která spočívá ve výběru digitálních objektů, které jsou zasazovány do určité kolekce, která je jako celek zpřístupněna studentům či širší veřejnosti. Jde tedy o činnost záměrnou. Její technické provedení se může silně lišit jak zvoleným nástrojem, tak také tím, kolik času mu bude chtít učitel věnovat. Může jít o relativně jednoduchý soupis článků či odkazů k nějakému tématu, ale také o pečlivě okomentovaný, vizuálně sjednocený projekt, který bude mít koncept skutečně unifikovaného digitálního objektu.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.