Liberec pořádá pro školy workshopy o zdravé výživě a podporuje „pamlskovou vyhlášku“

neděle 19. února 2017 ·

"Proč se Češi dožívají v průměru o 4 roky méně než Švédové a proč jsou naše životy oproti Švédům protkané nemocemi? Dle výzkumů na tom mají zásadní podíl nezdravý způsob život a především nevhodné stravovací návyky, zakořeněné většinou již od dětství. I proto jsou české děti oproti těm švédským výrazně obéznější. Proto vznikla na státní úrovni tzv. pamlsková vyhláška, která stanovuje druhy potravin a nápojů, které se nesmějí prodávat v automatech a bufetech na základních školách," tisková zpráva libereckého magistrátu informuje o workshopu zdravého stravování, který město už potřetí zorganizovalo pro ředitele základních škol a zástupcě školních jídelen.


Ivan Langr (liberec.cz)
„K tzv. pamlskové vyhlášce slýchávám v zásadě dva protiargumenty. První je, že když si děti nezdravé potraviny nekoupí ve škole, tak někde po cestě. S tím nesouhlasím a považuji to za zlehčování. Druhý argument je, že v nabídce dodavatelů není dostatek produktů, které by té vyhlášce vyhověly. Věřím, že na středečním setkání jsme jasně ukázali, že tomu tak není a že široký sortiment zdravých potravin existuje již dnes. I tak by ale bylo žádoucí, aby se potravináři do budoucna více přizpůsobili potřebám školního stravování a zkusili ve větší míře připravovat produkty, které budou vyhovovat pamlskové vyhlášce,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr, který zdravé stravování ve školách považuje za jeden z prioritních cílů resortu školství.

Podle Jany Pilnáčkové z Krajské hygienické stanice v Liberci je spolupráce s městem v rámci zajišťování zdravého stravování ve školách na výborné úrovni. „Řekla bych, že jsme jediný region, kde se zřizovatel zajímá o školní stravování takovýmto způsobem. Postupně pracujeme na tom, aby děti ve školách měly přístup ke zdravým pokrmům a nápojům a vzájemnou spolupráci máme výborně nastavenou,“ komentovala Jana Pilnáčková.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.