Akademici zveřejnili první část nového výkladového slovníku češtiny. Je v něm i slovo „amaroun“.

sobota 14. ledna 2017 ·

„Amaroun - fiktivní pokrm rosolovité konzistence“. To je jedno z hesel nového výkladového slovníku češtiny, který připravuje Ústav pro jazyk český Akademie věd. Bude mít až 150 tisíc hesel a ústav v těchto dnech zveřejnil internetovou verzi „písmene A“.


Martin Prošek (cas.cz)
O potřebě nového výkladového slovníku mluvil ředitel ústavu Martin Prošek na konferenci „100 let naší řeči“. V češtine se totiž používá řada nových slov a jiná naopak zanikla. Podle Proška tak nastala „společenská poptávka“ po takovém díle.

Na internetové verzi ověřují akademici pilotní provoz slovníku. „Je to verze před recenzním řízením a rádi bychom oslovili kolegy a jiná bohemistická pracoviště, aby ke slovníku poskytla zpětnou vazbu," uvedl Prošek.

Zda se slovník rozšíří do tištěné podoby, ukáže podle Proška čas, také není jisté, jaké další písmeno bude následovat.
Citovanou zprávu ČTK naleznete zde
Výkladový slovník na stránkách Ústavu pro jazyk český naleznete zde
Informace o konferenci 100 let naší řeči naleznete zde

1 komentářů:

Q. E. D. řekl(a)...
14. ledna 2017 13:55  

není jisté, jaké další písmeno bude následovat

Po A obvykle následuje B. Ale kdo ví. ;)Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.