Školy stále více volají po spolupráci se zaměstnavateli: výzkum projektu P-KAP sledoval situaci škol v krajích

středa 22. června 2016 ·

Podrobnou analýzu situace a potřeb škol ve všech krajích České republiky zpracoval pod záštitou Národního ústavu pro vzdělávání tým projektu Podpora krajského akčního plánování (P-KAP). Výsledky šetření pomohou určit priority krajů a škol v oblasti vzdělávání na dalších šest let.

Jako klíčové pro svůj rozvoj hodnotí školy rozvoj infrastruktury. Silný zájem je také o rozvoj odborného vzdělávání včetně spolupráce škol se zaměstnavateli. Největší bariéru této spolupráce přitom vidí školy v nákladech spojených s povinnými zdravotními prohlídkami a pojištěním žáků. Značná část středních škol v krajích se dále potýká s nedostatečnou disciplínou a motivací žáků pro práci v reálném pracovním prostředí.

„Na tyto překážky poukázal již projekt POSPOLU, který zároveň přinesl řadu příkladů dobré praxe škol, kterým se uvedené obtíže podařilo překonat. Z jejich zkušeností budou těžit v rámci projektu P-KAP i další školy, které chtějí zlepšit spolupráci s firmami. Výsledky průzkumu ukazují, jak školy situaci vnímají, a jsou zároveň zpětnou vazbu pro kraje, v jakých oblastech mohou školám pomoci,“ říká Václav Pícl, náměstek sekce pro řízení vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Průzkum jako odrazový můstek k akčním plánům krajů a škol

Průzkum je součástí projektu Podpora krajského akčního plánování (P-KAP). „Průzkum poslouží jako jeden ze zdrojů informací ke stanovení priorit krajů a škol v oblasti vzdělávání a k tvorbě tzv. krajských akčních plánů a školních akčních plánů či plánů aktivit pro rozvoj vzdělávání ve škole. Na jejich základě budou školy moci čerpat finance z Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání,“ vysvětluje Helena Úlovcová, pověřená řízením Národního ústavu pro vzdělávání.

Sběr dat se uskutečnil formou internetového dotazování. Osloveny byly všechny SŠ a VOŠ, z celkem 1365 obeslaných škol jich kompletně dotazník vyplnilo 96 %. Podrobné výsledky šetření pro jednotlivé kraje jsou k dispozici na www.pkap.cz.

Cílem aktivit krajského akčního plánování je sladění vzdělávací politiky na školské, krajské a národní úrovni a zkvalitnění vzdělávání. Kromě spolupráce škol se zaměstnavateli to znamená mimo jiné
i podporu polytechnického vzdělávání, kompetencí k podnikavosti nebo rozvoj kariérového poradenství. Projekt P-KAP bude v procesu akčního plánování školám i krajům poskytovat metodickou podporu.

Výsledky za jednotlivé kraje naleznete zde: http://www.nuv.cz/folder/75/.

Tiskové zprávy zpracované podle jednotlivých krajů zde: http://www.nuv.cz/projekty/zpravy.

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
22. června 2016 v 21:22  

ó jak roztomilá milkovinasrovnat ouška,jemně zvednout čumáček,,neslintat a udělat jedno velké bůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.