Přečtěte si: Učitelům přidat, to je bez debat

pondělí 23. května 2016 ·

Učitelé mají dostat přidáno, jsou pro společnost důležití. Jejich platy jsou dnes skoro ostudné. Platy by ale měly být podle kvality a regionu různé.


Z komentáře Petra Honzejka v iHNed.cz vybíráme:

Samotné zvýšení platů o 10 procent ale nevyřeší vše. Je nutné začít pracovat na diferenciaci příjmů. Rovnostářství musí skončit, je třeba oceňovat kvalitu. A zohlednit regionální rozdíly. Učitelé ve velkých městech jsou na tom nyní relativně hůř než na venkově. A tady nastupuje otázka pro školské odboráře: Jste ochotni přistoupit na diferenciaci, která bude motivovat i ty nejschopnější k učitelskému povolání? Pokud ano, jde vám o úroveň školství, jak tvrdíte. Pokud ne… tak ne.
12 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
23. května 2016 v 12:18  

Napřed ať se platy zvednou a pak ať mele pan Honzejk o nějaké diferenciaci.

Diferencovat navýšení 10% může leda blázen.

Eva Adamová řekl(a)...
23. května 2016 v 13:25  

Já bych to viděla na diferenciaci spíš podle oborů než podle regionů. Matikáře a fyzikáře na základky a učitele odborných technických předmětů na střední školy bez navýšení platů nedostanete. Situace je už teď zoufalá a bude hůř.

Anonymní řekl(a)...
23. května 2016 v 14:51  

Stejně tak ale platí, že sehnat prvostupňového učitele v Praze je téměř nemožné, v okolí Prahy úplně nemožné.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
23. května 2016 v 19:21  

Učitelům přidat, to je bez debat! hřímá autor, ale končí tradičním, ba zlověstně pověstným "ale". Vetkněte si ho někam, pane Honzejku, třeba za klobouček.

pratavetra řekl(a)...
23. května 2016 v 19:46  

Téměř v každé větě diskriminační faktor. Právníci se o práci bát nemusí.

Tlumočník řekl(a)...
23. května 2016 v 20:14  

Jak přišel Honzejk na to, že učitelé ve větších městech jsou na tom hůře než na venkově? Já si myslím pravý opak.

Nicka Pytlik řekl(a)...
23. května 2016 v 21:09  

Rovnostářství musí skončit, je třeba oceňovat kvalitu. A zohlednit regionální rozdíly.

Tak zohlednění regionálních rozdílů tu ještě chybělo. Asi že učitelé z rovinatého kraje se méně nadřou do kopce, tak jim přidáme méně. I bydliště v zátopové oblasti by se mělo zohlednit. Jen ty nervy, co si člověk užije.
Vůbec nechápu, že se ten nezpochbnitelný oborník na vzdělání nepopitvává i v aprobacích. Jako že tělocvikáři jen hodí na plac merunu, tak nic, informatici jsou pořád na netu, tak taky nic, jazykářům to jde samo, tak nic moc, matikáře nikdo nemá rád, tak trošku. A tak nějak podobně.
A co třeba politická příslušnost, vyznání, etnikum, pohlaví, příjem partnera, inteligence, vzhled...
Už je nějaký metodický pokyn na rozpoznání té kvality? Nebylo by lepší kritérium oblíbenosti?
Je s podivem, že pořád ještě nikoho nenapadlo, tedy kromě pytliků, že přidat by měli dostat především učitelé s největší zodpovědností. To jest učitelé prvního stupně základní školy, a pak hned druhého. O škole mateřské už ani nemluvě.
A učitelkám by také mohli přilepšit. Aspoň trošku. Ať jsme džendrově vyvážení. Taková kytička fialek k emdéžet udělá divy.

pratavetra řekl(a)...
23. května 2016 v 21:23  

"Jak přišel Honzejk na to, že učitelé ve větších městech jsou na tom hůře než na venkově? Já si myslím pravý opak."

Asi pobýval na Goralii kolem Jablunkova. Tady se nosí domácí vajíčka, jelítka, bůček, brojleři odchovaní na kukuřici, sem tam nějaký špyrytus, koláčky. Prostě osobní ohodnocení v naturáliích. V Milíkově, Bukovci, Hrádku si svých kantorů ještě váží.

Unknown řekl(a)...
24. května 2016 v 17:57  

milí moji,drazí moji,tak jsem dnes přetáhl přes plot dospělosti posledního klienta,budu psychicky s vámi sdílet i nadále váš úděl,buďte na sebe hodní,nehádejte
se a jak říká náš velebný pán,mír s vámi,podejte si ruce...

Tajný Učitel řekl(a)...
24. května 2016 v 18:39  

Vydržet devadesát pět minut bez čůrání. To je zkouška dospělosti v Czechii.

Nicka Pytlik řekl(a)...
24. května 2016 v 22:17  

Vydržet devadesát pět minut bez čůrání.

To bych tedy nedal. Stjůdentem do Prahy to mám jen taktak.

Unknown řekl(a)...
25. května 2016 v 10:27  

"Vydržet devadesát pět minut bez čůrání."

Za pár dnů budou někteří makat ve firmách. Tam budou nečůrat celé dopoledne. Realita nebo mýtus? Setsakramentská realita.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.