Čeští studenti budou zkoumat přírodu ve vysoké Arktidě

úterý 3. května 2016 ·

Netradiční seminář s názvem „Environmental Issues in Bilateral Cooperation in Education“ proběhl koncem minulého týdne na Vysokém učení technickém v Brně (VUT). Seminář, organizovaný Domem zahraniční spolupráce, se věnoval výzkumným a vzdělávacím projektům, které byly realizovány v rámci programu Spolupráce škol a stipendia (CZ07). Setkání bylo určeno především pracovníkům vysokých škol a dalších typů vzdělávacích institucí, studentům a doktorandům v České republice a Norsku.

Jedním z nejzajímavějších bodů programu byla prezentace na téma Polar ecology course – biosciences, což je společný projekt Centra polární ekologie Jihočeské univerzity (CPE) a Univerzitního centra ve Svalbardu v Norsku (UNIS).

Toto pracoviště uznávané zkušenými odborníky pořádá terénní výzkumy a kurzy pro studenty. Výsledkem dlouhodobé spolupráce obou pracovišť, v Čechách i Norsku, bude vytvoření společného výukového kurzu a zlepšení výukových přístupů v obou zemích. V centrální části souostroví Svalbard (Špicberky) je zároveň umístěna nynější provizorní výzkumná stanice, která slouží českým vědcům jako logistická základna během terénního výzkumu v této oblasti.

"Studenti v rámci kurzů sbírají materiál pro své bakalářské, magisterské či doktorské práce. Celá řada studentů se terénních expedic účastní opakovaně a pracují zde na svých vědeckých materiálech. Terénní práce ve vysoké Arktidě podléhá přísným bezpečnostním pravidlům. V zahajovacím školení projdou studenti širokou teoretickou přípravou včetně výcviku ve střelbě jako součást obrany před napadením ledním medvědem. Výzkum na Svalbardu je interdisciplinární, zahrnující hlavní obory živé přírody: mikrobiologie-algologie, botanika-rostlinná fyziologie, zoologie-parazitologie. Studie v oborech neživé přírody zajišťujeme částečně sami a částečně ve spolupráci s dalšími pracovišti," říká Josef Elster, který je vedoucím centra polární ekologie a který také povede jeden z bloků semináře.

S norským centrem UNIS spolupracuje v této oblasti i Masarykova univerzita v Brně, která byla na semináři zastoupena rovněž projektem „Polar ecology course – geosciences“.

Univerzitní centrum ve Svalbardu má vůdčí pozici ve vedení výzkumu ekologie na Arktidě, úzce spolupracuje s dalšími norskými univerzitami a mezinárodními organizacemi. Prostřednictvím svých výzkumných programů přispívá k šíření vědecky podloženého povědomí a porozumění o fungování ekosystémů.

Program semináře(projekty zastoupené na semináři) naleznete na této adrese.

Program spolupráce škol a stipendia je součástí grantového programu Norské fondy a fondy EHP, zprostředkovatelem programu je Dům zahraniční spolupráce.

Užitečné odkazy:

Polar ecology Course – biosciences: http://polar.prf.jcu.cz/about_cz.htm
Polar ekology Course – geosciences: http://www.muni.cz/research/projects/30323
Univerzitní centrum ve Svalbardu v Norsku (UNIS): http://www.unis.no

Dům zahraniční spolupráce

Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, která zajišťuje styky se zahraničními subjekty v oblasti školství a vzdělávání. Součástí DZS je také Národní agentura Erasmus+. Informace k programu Erasmus+ naleznete na www.naerasmusplus.cz.

Více informací o aktivitách DZS je k dispozici na www.dzs.cz.


1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
4. května 2016 v 10:03  
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.