Přečtěte si: Vzdělávací rada nebude s Klausem ani bez něj. Chládkův nápad pohřbila nová ministryně

středa 2. března 2016 ·

Bývalý ministr školství Marcel Chládek vymyslel Národní radu pro vzdělávání, která měla být apolitická a zajistit, aby při každé výměně ministra nenastalo v resortu zemětřesení. Jenže do jejího čela navrhl bývalého prezidenta Václava Klause, což vyvolalo pobouření. Od té doby se o ní příliš nemluvilo, přesto se její vznik dostal do novely školského zákona, kterou mají poslanci schvalovat příští týden. Při středečním jednání výboru ji však poslanci i nová ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) odmítli - jednohlasně prosadili pozměňovací návrh, který její vznik ruší.

Z článku Markéty Hronové v Aktuálně.cz vybíráme:

Arnošt Veselý, který se zabývá vzdělávací politikou na Karlově univerzitě, zrušení rady považuje za dobrý návrh. "V daném kontextu je to nejlepší řešení, protože se nepodařilo vysvětlit, k čemu by rada měla vlastně být," říká.

"Ve světě existují dva modely. Jeden složený ze zástupců neziskových organizací, odborových či učitelských svazů, kde se návrhy projednávají a diskutují. Nebo druhý, v kterém zasedají lidé, kteří se odborně zabývají vzděláváním z hlediska pedagogického nebo ekonomického. V Česku jsme se pokusili o nepřesvědčivou kombinaci obojího," vysvětluje Veselý, který se funkcemi národních rad pro vzdělávání dlouhodobě zabývá.

6 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
2. března 2016 v 23:00  

A jde to! Ale že inkluzi vymyslel už Chládek se Valachová vymlouvá pořád.

tyrjir řekl(a)...
3. března 2016 v 0:03  

"Ministerstvo se reorganizovalo a myslíme si, že kontinuitou vzdělávací politiky se zabývá například Národní ústav pro vzdělávání. Navíc se nevědělo, jak radu legislativně uchopit, ani to, jaký by měla mít účel," vysvětlila místopředsedkyně školského výboru Vlasta Bohdalová (ČSSD).

Ono je už 1.4.2016? Myslí to paní poslankyně vážně nebo si dělá legraci?:)))

J.Týř

tyrjir řekl(a)...
3. března 2016 v 1:28  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
tyrjir řekl(a)...
3. března 2016 v 1:34  

Tak on tedy sněmovní školský výbor neví, k čemu má být Národní rada pro vzdělávání (NRV) a radši ji pozměňovacím návrhem zruší s tím, že její funkci zastane průšvihářský NÚV, který už rok nemá jmenovaného stálého ředitele? Proč tedy ten NÚV funkci NRV nezkoncipoval? Sněmovní školský výbor a MŠMT tedy spoléhají vědu z "bezhlavého NÚV" a Univerzita Karlova jim to prostřednictvím svého specialisty posvěcuje?:)))

Děje se to se souhlasem vlády ČR?

Jsem upřímně zvědav, co Sněmovna tomuhle návrhu řekne. Podle mého názoru je to návrh odporující Kompetenčnímu zákonu, který praví, že MŠMT zodpovídá za veškeré vzdělávání v ČR, tedy i za jeho meziresortní koordinaci. Tuto úlohu nemohou myslím NÚV a organizační složky MŠMT samy ani s ad hoc jmenovanými tzv. expertními týmy řádně zastat. Myslím tedy, že návrh na vypuštění NRV ze školského zákona odporuje duchu Kompetenčního zákona i veřejnému zájmu na dobré státní správě veřejného školství a vzdělávání obecně. Myslím, že příští pátek může být ve Sněmovně dost "veselo".

J.Týř

Unknown řekl(a)...
3. března 2016 v 9:36  

NÚV umí perfektně čerpat peníze z Bruselu. To je hlavní cíl této instituce.
Odborníků kteří by pomáhaly školám a věděli jak to na školách vypadá je tam minimum. Takže se nic nezmění a školství může dál vesele chcípat.

tyrjir řekl(a)...
3. března 2016 v 12:38  

Posláním Národního ústavu pro vzdělávání, školského poradenského zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV) je všestranně pomáhat rozvoji všeobecného, odborného, uměleckého a jazykového vzdělávání a podporovat školy v oblasti pedagogicko-psychologického, výchovného a kariérového poradenství a dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. To vše s důrazem na celoživotní učení a spolupráci s EU.

http://www.nuv.cz/vse-o-nuv

Postavení a poslání NÚV nejsou myslím určeny tak, aby NÚV mohl zastoupit Národní řadu pro vzdělávání.

Tzv. čerpání EU dotací není hlavním cílem (posláním) NÚV, i když mnohým se to asi takto samoúčelně jeví (viz komentář 3. března 2016 9:36 ), ale je/má být prostředkem k naplňování poslání NÚV. NÚV v rámci svého ne optimálně naplňovaného posláni zřejmě neumí nebo nechce nebo nemůže EU dotace dost účelně a efektivně čerpat. Kdyby to NÚV uměl, chtěl a mohl dělat, české veřejné školství by na tom bylo lépe. A NÚV by neměl problémy, které měl a dosud má při plnění svého posláni i při tzv. čerpání EU dotací.

Viz například
http://www.ceskaskola.cz/2012/10/nku-kvuli-spatnemu-hodnoceni-vyberu.html
http://www.ceskaskola.cz/2015/07/nku-staze-ve-firmach-dosud-staly.htm
http://www.ceskaskola.cz/2015/07/jiri-tyr-ceske-vzdelavaci-projektove.html

J.Týř

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.