10 strategických technologických trendů pro rok 2016

úterý 10. listopadu 2015 ·

Společnost Gartner publikovala seznam deseti strategických technologických trendů pro rok 2016, na čele jsou fenomény související s internetem věcí, uživatelským zážitkem a 3D tiskem. Analytici představí trendy podrobněji na konferenci Symposium/ITxpo 2015 8.-12. listopadu v Barceloně.


Analytici společnosti Gartner vybrali deset hlavních technologických trendů, které budou hrát v roce 2016 strategickou roli. Strategické technologické trendy jsou ty, které mají potenciál zásadně ovlivnit podniky a organizace, koncové (firemní) uživatele IT, mohou vyžadovat významné investice, případně hrozí, že je společnosti podcení a opomenou se jim věnovat. Jedná se o technologie, které mají dopad zejména na dlouhodobé plány, programy a iniciativy.

„Deset hlavních strategických technologických trendů bude formovat příležitosti v oblasti digitálního byznysu až do roku 2020,“ vysvětluje David Cearley, viceprezident společnosti Gartner. „První tři trendy souvisejí s prolínáním fyzických a virtuálních světů a vznikem takzvané digitální sítě (digital mesh). Zatímco dnes se firmy soustředí zejména na digitální byznys, začínají se objevovat první příklady algoritmického byznysu. Algoritmy, společně se vztahy a propojeními, budou určovat budoucnost byznysu. Ve světě algoritmického obchodu se v pozadí děje mnoho věcí, do nichž lidé nejsou přímo zapojeni. Umožňují to především chytré stroje, s nimiž souvisí další tři trendy. A konečně poslední skupinou jsou trendy, které odrážejí novou realitu IT – nové architekturní a platformní trendy potřebné pro podporu digitálního a algoritmického byznysu.“

Deset hlavních strategických technologických trendů pro rok 2016 (Gartner):

Provázaná zařízení (Device Mesh)

Nejen připojená, ale zároveň mezi sebou komunikující zařízení – mobilní přístroje, elektronika, připojená auta senzory IoT a další.

Ambientní uživatelský zážitek

Aplikace a služby, které dokáží uživatele bez přerušení „provázet“ při přechodu od jednoho zařízení na jiné a pohybu z místa na místo. Už v roce 2018 se bude jednat o klíčovou konkurenční výhodu.

Materiály pro 3D tisk

Nové materiály a způsoby 3D tisku nebo sestavování kompozitních součástek umožní jeho využití v dalších odvětvích a zásadně ovlivní výrobu a dodavatelské řetězce.

Informace o všem

Všechna zařízení provázaná v digitální síti vytvářejí, používají a přenášejí informace. Koncept informací ovšem zahrnuje příval nových strategií a technologií, které propojují data ze všech těchto rozličných zdrojů.

Pokročilé strojové učení

V případě pokročilého strojového učení jde zejména o posun technologií hlubokých neurálních sítí (DNN – Deep Neural Networks) z oblasti výpočetní a správy informací směrem k systémům, které se dokáží nezávisle učit a vnímat svět.

Autonomní agenti a věci

Strojové učení přinese řadu způsobů, jak nasadit chytré stroje v praxi – počínaje roboty, autonomními automobily, virtuálními osobními asistenty (VPA) a chytrými poradci – všechny navíc budou fungovat v autonomním (nebo částečně autonomním) režimu.

Adaptivní bezpečnostní architektura

Vedení IT se musí zaměřit na detekci a odezvu na hrozby a zároveň na blokování a další prevenci útoků. Postupy jako je sebe-ochrana a analýza chování uživatelů a dalších entit jsou dalšími důležitými prvky pro vytvoření adaptivní bezpečnostní architektury.

Pokročilá systémová architektura

Uspokojit výrazně vyšší výpočetní nároky digitální sítě a chytrých strojů by měly vysoce výkonné a efektivní neuro-morfní architektury. Jejich základem budou především FPGA (programovatelná hradlová pole), tedy speciální zákaznické obvody, které jsou „personifikovány“ – konfigurovány na míru u zákazníka.

Architektura pro aplikace a služby digitální sítě

Monolitické lineární aplikační modely (například třívrstvá architektura), ustupují volněji provázanému iterativnímu přístupu: architektuře aplikací a služeb. Dalším rodícím se typem architektury pro tvorbu distribuovaných aplikací jsou mikroslužby (microservice architecture). Novou klíčovou technologií pro podporu agilního vývoje a mikroslužeb jsou kontejnery.

Platformy internetu věcí

Platformy internetu věcí zahrnují vše, co IT dělá „v pozadí“ z hlediska architektonického a technologického, aby se IoT stalo realitou.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
10. listopadu 2015 v 1:00  

Pokročilé strojové učení

Trošku jsem se bál, aby se na to učení nepozapomnělo.
Vzpomínám si, jak jsme v druhé polovině sedmdesátých let seděli na katedře u terminálů našeho výukového systému. Na obrazovce se promítaly informace a testy z mikrofilmu. Mohli jsme tím vším listovat a tak nějak všelijak. Už tenkrát mi bylo jasné, že je vše na dobré cestě a vzdělanost lidstva už jenom poroste.

tyrjir řekl(a)...
10. listopadu 2015 v 11:41  

Ambientní Antipedagogika nebo Pedagogika? Lidé a Politici, rozhodnete se, co vlastně chcete?

Ambient(ní) média | - MediaGuru
www.mediaguru.cz/medialni-slovnik/ambient-ni-media/
V mediálním žargonu znamená nestandardní, netradiční nebo ad-hoc média, která jsou a působí mimo domovy cílové skupiny (out-of-home). Dokáží velmi dobře přilákat pozornost, vzbudit zvědavost, vzbudit buzz okolo značky.

Příklad: Nuselský most obalený na červeno, reklama vytištěná na účtu v supermarketu nebo na zadní straně vstupenek do kina, reklama umístěná na madlech nákupních vozíků nebo promítání obrazů na zdi a velké projekční plochy.


Antipedagogové všem mediálně tvrdě servírují svoji demagogickou ambientní Antipedagogiku. Dají si ten (ne)výchovný maglajs česká veřejnost, její Pedagogové a MŠMT líbit? Pomohou zřizovatelé veřejných škol, Vláda ČR a Parlament ČR paní ministryni udělat v MŠMT a ve školství pořádek?
Jiří Týř

tyrjir řekl(a)...
10. listopadu 2015 v 12:29  

PDFkové nerozkliknutelné NEWSLETTERY MŚMT O EVROPSKÝCH ZÁLEŽITOSTECH si doufám jejich redakce nevetkne ve vytištěné podobě za klobouk, aby byly lépe vidět. Zdá se mi podle nich, že infomační gramotnost autorů a provozovatelů webu MŠMT není moc velká. Nějaký jsem si stáhl, ale těmi ostatními se mi nechce neefektivně zaplevelovat počítač. J. Týř

Miloslav Novotný řekl(a)...
10. listopadu 2015 v 17:02  

Ach ta desatera. Zajímalo by mě, jestli je vševědi lepí postupně ber kde ber, nebo se k nim proškrtávají od kopy nápadů postupně přes tucet až k desetiboji. A propos, stojí-li někdo v čele, pozná se to podle toho, že se dívá stejným směrem, jako ti za ním, vidí odtud dál, jde příkladem a ukazuje cestu. Pořádek je právě ono společné směřování. Nic z toho paní Valachová nečiní. Její pojetí čím dál víc prozrazuje poslání, s nímž byla do školství lidskoprávně shůry seslána. Přišla do školství uklidit. Někdo tomu říká pořádek.

mirek vaněk řekl(a)...
11. listopadu 2015 v 11:50  

Hezký článek, ale těžce jednostranný. Jako by nic jiného než ICT neexistovalo. Že by jiné technologie nebyly nebo autoři nic jiného neznají?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.